Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Jak si povedou klíčové měnové páry v roce 2017?

Banky 01.12.2016 | 14:54 0 Komentářů

Předpokládaný vývoj klíčových měnových párů v příštím roce.

 Jak si povede eurodolar?

Jak slabý bude rubl?

Zotaví se libra?

  • EUR/USD

Kurz 1,00             EUR/USD pravděpodobně začátkem roku 2017 klesne pod paritu, protože trhy začnou konečně reagovat na agresivnější přístup amerického Fedu, zatímco ECB se bude nadále držet kvantitativního uvolňování a Evropa bude čelit vyšší politické nestabilitě v důsledku italského referenda a očekávání nadcházejících všeobecných voleb v Nizozemsku, Francii a Německu. Evropa se pravděpodobně začne dlouze prokousávat rozsáhlou reformou klíčových evropských institucí, než aby riskovala rozpad, avšak tyto reformy EU přijdou pouze jako důsledek krize, a to krize vyvolané růstem populismu, jaký způsobil Brexit nebo zvolení Trumpa prezidentem. Na konci roku 2017 se však naděje vkládané v americkou ekonomiku ukáží jako přehnaně optimistické a euro se začne z úrovně pod paritou zotavovat.

  • EUR/CHF

Kurz 1,10             U kurzu EUR/CHF neočekáváme žádné mimořádné drama, a to ani při předpokládané nejisté politické situaci v EU, jakou jsme naznačili u kurzu EUR/USD. Jde o to, že švýcarský frank se už nyní obchoduje vůči euru vysoko nad pari. A vzhledem k tomu, že příští rok porostou úrokové sazby, investoři nebudou chtít držet měnu s negativním výnosem, jako je frank. Švýcarská národní banka bude dále intervenovat s cílem omezit rizika zhodnocení vyvolaná hledáním bezpečné měny. Přesto může kurz EUR/CHF i přes intervenci SNB počátkem roku, kdy se nad Evropou stáhnou mraky a ECB bude nadále propagovat kvantitativní uvolňování, klesnout směrem k 1,0500 nebo i trochu níže. Avšak zpomalení nákupů ze strany ECB ve druhém čtvrtletí společně s pocitem, že EU konečně začne řešit některé své problémy (snad ve druhé polovině roku), by mohly vést k celkovému zlepšení stavu eura obecně.

  • EUR/RUB

Kurz 75,0             Rubl je s blížícím se koncem roku 2016 jednoznačně nadhodnocen, obchoduje se silněji, než by měl, protože současné ceny ropy se ani zdaleka neblíží úrovni nutné pro stabilizaci ruských financí. Rublu se trochu ulevilo díky zotavení ostatních komoditních cen spojených s čínským omezováním nadměrné kapacity – ale to na významnější zotavení objemu exportu nestačí a zřejmě jde alespoň zčásti o spekulativní nákupy. Naopak by se mohlo ukázat, že rubl je ještě slabší, než předpovídáme. V příštím roce neočekáváme žádné velké oživení cen ropy mimo rozmezí nastavené OPEC v roce 2016, protože OPEC a státy mimo sdružení těžko udrží nezbytnou disciplínu v produkci, která by byla potřebná pro významnější nárůst cen ropy.

  • EUR/GBP

 Kurz 0,7800        Rizika vyplývající z brexitu byla více než jasně naceněna a my si myslíme, že libra v roce 2016 dosáhla významného minima. Počátkem roku 2017 by se mohla ještě projevit zbytková nejistota, ale během roku by se libra měla zotavit. Pravděpodobný konzervativní kandidát jarních francouzských voleb Francois Fillon je navíc anglofilem, který vyjádřil snahu o rychlý a pragmatický přístup k brexitu. Kromě toho vyjádřil i jasnou nechuť k instituci Evropské komise, která se k brexitu staví nepřátelsky. Určitou část oslabení libry můžeme připsat strukturálním důvodům, např. dvojímu deficitu, avšak většina oslabení je způsobena obavami, že brexit povede k izolované Velké Británii, zatímco její korunní šperk – britské finanční služby – budou smrtelně zraněny. Tyto obavy jsou přehnané.

John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.