Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Jak poznat dobrý fond? 11 pravidel drobného investora.

Investice ČSOB 02.05.2012 | 10:27 0 Komentářů

V době, kdy roste preference bezpečí a zároveň zůstává požadavek na zhodnocení nad úrovní běžných či spořicích účtů, jsou zajištěné fondy zajímavou možností. Například zajištěný fond Horizon ČSOB Bonusový fond 2 dosáhl od svého vzniku průměrného ročního výnosu 6,67 %.

„Investování do zajištěných fondů s sebou nese mnoho výhod a kdokoli, kdo má volné finanční prostředky a chce je s minimem úsilí zhodnotit, by měl o tomto druhu investice uvažovat. Je ovšem nutné myslet na hlavní zásady investování a také se jich držet,“ říká Jan Barta, člen představenstva ČSOB Asset Management, a. s., investiční společnost.  

Jak se dá poznat dobrý fond od špatného?

 1. Začněte tím, že si ujasníte, co chcete, čekáte a potřebujete, abyste měl kritéria pro výběr.
 2. Pořiďte si odbornou pomoc. Dobrý fond poznají dobří odborníci. Umožněte tomu, kterého si vyberete, aby poznal vás.  Bez toho vám nemůže pomoci dobře vybrat.
 3. Vyberte správce. Velcí správci nabízející hodně fondů mívají zpravidla i hodně dobrých fondů. Pamatujte, že charakter (historie, komunikace, korektnost) správce je mnohdy víc než krátkodobé výnosové rekordy jednotlivých fondů.
 4. U fondu si při výběru příliš nevšímejte krátkodobé minulé výkonnosti. Bylo by to stejně logické jako pokus řídit auto směrem vpřed s pohledem upřeným do zpětného zrcátka.
 5. U fondu si všímejte dlouhodobého postavení fondu ve skupině obdobně zaměřených fondů (peers), dlouhodobé výkonnosti ve vztahu k benchmarku, názorů vyjadřovaných analytickým týmem správce.
 6. Dodržujte hygienu výběru: nevšímáte si doporučení sousedů, laických přátel názorů vyjádřených v novinách či časopisech bez odborného renomé a autory, které váš poradce nezná. Nestyďte se, a když něčemu nerozumíte, ptejte se tak dlouho, až je vám to jasné. Když máte pocit, že se vám poradce nevěnuje, vyměňte ho a začněte znovu.
 7. Nehledejte „ideálně“ dobrý fond. To je kutilská iluze. I dobré fondy mají svá pro a proti. Hledejte dobré fondy pro dobře udělanou investiční složku portfolia.
 8. Posuďte, zda se vy sám hodíte k fondu. Uvažujete-li o akciovém fondu, uvědomte si, že se budete muset naučit uvažovat v dlouhodobé perspektivě. Ten, kdo sleduje kurzy každý den či týden, většinou dříve či později udělá nějakou chybu.
 9. Pamatujte, že vlastní toleranci na riziko si vy sám nezjistíte a špatně určená tolerance na riziko je záruka toho, že vám při korekci nebo krizi mohou povolit nervy. Ti, kterým povolí nervy, prodělávají v důsledku vlastních chyb. Nikdy neinvestujte bez diagnózy tolerance na riziko.
 10. Svého poradce, sebe, své fondy i svého správce důkladně poznáte až při korekcích a krizích. Ti dobří s vámi otevřeně a korektně komunikují bez ohledu na situaci.
 11. Každý, kdo dokáže vybrat dobré fondy do portfolia, má naději, že se o něho jeho portfolio posléze „postará“.

Zajištěné fondy vynikají především svou dostupností a jednoduchostí. Díky minimální počáteční investici, která činí pouze 5 000 Kč, jsou přístupné téměř každému. Jejich záměrem je ochránit investovanou částku a zároveň poskytnout přiměřený výnos. Každý měsíc ČSOB upisuje nové zajištěné fondy s různými investičními strategiemi, takže si dokáže vybrat opravdu každý. Klienti mají navíc možnost dvakrát do měsíce z fondu vystoupit za aktuální cenu fondu.

Ke dni 30. 3. 2012

Fond

Vznik

Splatnost

Počet let od vzniku

Počet let do splatnosti

Výnos od vzniku

Roční výnos od vzniku

Horizon ČSOB Bonusový fond 2

7.10.08

31.1.14

3 roky a 6 měsíců

1 rok a 10 měsíců

25,2 %

6,67 %

Horizon ČSOB Světový lookback 3

7.11.08

30.5.14

3 roky a 5 měsíců

2 roky a 1 měsíc

22,3 %

6,11 %

MI – ČSOB Evropský lookback 1

10.10.08

9.5.14

3 roky a 6 měsíců

2 roky a 1 měsíc

21,3 %

5,72 %

Global Partners ČSOB Fixovaný click 5

7.4.09

31.10.14

2 roky a 11 měsíců

2 roky a 6 měsíců

14,2 %

4,56 %

Global Partners PS Fixovaný click 2

28.1.11

29.7.16

1 rok a 3 měsíce

4 roky a 3 měsíce

5,2 %

4,43 %

Global Partners ČSOB Variabilního růstu 2

7.7.09

30.1.15

2 roky a 9 měsíců

2 roky a 9 měsíců

12,2 %

4,30 %

MI – Maximal Invest – fond se nenabízí samostatně, ale je podkladovým aktivem pro investiční životní pojištění

Zajištěné fondy jsou jednou z nejzajímavějších forem investování. Svým průměrným ročním výnosem převyšují běžné vkladové produkty, na rozdíl od nich lze navíc u zajištěných fondů za podmínek stanovených právními předpisy využít osvobození od 15% srážkové daně. Plusové body zajištěné fondy získávají i tím, že při splatnosti za splnění příslušných podmínek ochraňují původní výši vložených prostředků. Stav investice lze kdykoli kontrolovat prostřednictvím internetu, přičemž aktuální výši částky lze ze zajištěných fondů kdykoli během několika dnů vybrat.

Minulé výnosy nezaručují skutečnou výkonnost fondů v budoucnu. Hodnota podílu ve fondu může během investičního období kolísat. Pro zajištěné fondy platí, že vyplacení vložené investice a dosaženého výnosu je zajištěno ke dni splatnosti (den odkoupení podílů od investorů) fondu za podmínek uvedených v jeho prospektu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.