CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

06. 03. 2018

0 komentářů

Jak ovlivní výsledek italských voleb trhy?

 

Italské volby, které proběhly o víkendu, vyústily v parlament bez jasné většiny. Výsledný mix je o něco méně pozitivní, než se očekávalo, a na trhy zřejmě přinese volatilitu. Claudio Ferrarese, portfolio manager Fidelity International, to potvrzuje: „V krátkodobém horizontu, řekněme v příštích 3-5 týdnech, očekávám volatilitu spreadů a snížení italského trhu oproti Evropě. Myslím, že proces vytváření nové vlády bude dlouhý a výsledky lze proto těžko předvídat.“

Loading



 

Hnutí pěti hvězd 5SM a Lega sice získaly dohromady 50 % hlasů, ale potenciální koalice mezi těmito dvěma stranami je v tuto chvíli nepravděpodobná. Výsledky ukazují rostoucí podporu populistickým stranám. Ze stran středopravé koalice získaly Forza Italia / Berlusconi 13,94 % nebo Lega / Salvini 17,69 %, oproti tomu Hnutí pěti hvězd (5SM) získala 32,22 %, což z ní dělá nejsilnější politickou stranu v Itálii.

Co je jiné oproti očekávání?

  • Výsledky 5SM jsou ještě lepší, než se předpokládalo – 2 % nad očekávání.
  • Středolevá koalice má nejslabší podporu,
  • V rámci středo-pravicové koalice je Right Forza Italia pod očekáváním, zatímco jasným vítězem je Lega, která je jedinou stranou v koalici s výsledkem nad 17 %.

Co to znamená pro trhy?

Zatímco všeobecné volby nepřinesly jasnou většinu, trh predikoval situaci, kdy by koaliční vláda založená na středových stranách (PD, Forza Italia a Lega) byla možná. To je však nyní nepravděpodobné vzhledem ke špatnému výsledku PD a Forza Italia. Claudio Ferrarese doplňuje: „Na druhé straně překvapivě silnější výsledky jak 5SM, tak Lega přináší určitou volatilitu. Obě strany v minulosti vyjádřily euroskeptické názory a během kampaně měly tendence obhajovat volnější fiskální postoj.“

REKLAMA

Co se týče výhledu pro italské akcie na rok 2018 jsem pozitivní,“ dodává Claudio Ferrarese. „Italské oživení „popadá dech“ a je poháněné jak vývozci, tak domácími podniky. Vývozci mají prospěch z celosvětového hospodářského růstu, v domácí ekonomice však nastávají bludné kruhy, protože nezaměstnanost klesá, což vede k vyšší spotřebě a následně k tvorbě pracovních míst.“

V této fázi však nastane spíše cyklické než strukturální oživení, protože u toho záleží na externích faktorech. Nicméně vytváří se zde poměrně silné růstové momentum. Pozitivní dopad na výnosy domácích společností je vidět zejména v sektorech jako bankovnictví nebo utility a v segmentu menších a středních podniků, u kterých jsme v několika posledních letech zaznamenali pokles zisků.

Krize totiž nedávno zvýšila úroveň nesplácených úvěrů a podobně jsou na tom i příjmy z ropy a na to navázaný business energetických společností a výrobců elektřiny. Tyto akcie výrazně podhodnocovaly trh, zatímco mnoho průmyslových společností nebo společností se spotřebním zbožím zaznamenalo výrazný růst výnosů a zažilo obchodování na hladinách, které jsou dnes výrazně vyšší než minulé vrcholné úrovně (například Luxottica nebo Campari). Claudio Ferrarese proto očekává změny i ve finančním sektoru: „Při výhledu na příštích 3 – 5 let proto konečně vidím příležitost pro banky, aby opět zvětšily zisky díky širšímu oživení ekonomiky a normalizaci úrokových sazeb.“

Claudio Ferras, portfolio manager Fidelity International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do energetiky porostou

Podle guvernéra České národní banky (ČNB) může inflace v Česku vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent. Odeznívat bude déle a její snižování podle něj přichází v úvahu až v příštím roce. Zároveň budou ještě týdny až měsíce pokračovat intervence centrální banky proti oslabování koruny. Aktuální trend sledují […]

Text: Filip Kučera

31. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *