CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

24. 01. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Jáč: Zlepšení obchodních vztahů mezi USA a Čínou letos povede k obratu v mezinárodním obchodě. Profitovat bude nejen zpracovatelský průmysl v eurozóně

 


 

Průzkum PMI, mapující hospodářskou aktivitu v eurozóně, hlásí, že na počátku letošního roku zůstal růst stabilní na nízké úrovni.
Zlepšil se sice indikátor mapující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu, zpomalil se ale růst v sektoru služeb.
Kompozitní indikátor PMI zůstal v lednu beze změny na úrovni 50,9, čemuž by odpovídal růst HDP eurozóny mezičtvrtletně tempem 0,1 %.
Z pohledu středoevropského regionu jsou příznivou zprávou náznaky, že zpracovatelský průmysl v eurozóně má to nejhorší období patrně již za sebou.

Předběžné výsledky PMI průzkumu za letošní leden hlásí, že kompozitní indikátor PMI pro eurozónu zůstal na úrovni 50,9, jež byla vykázána i loni v prosinci.
Trh očekával zlepšení kompozitního PMI na úroveň 51,2, s lepším než očekávaným výsledkem za zpracovatelský průmysl ale bylo v lednu zároveň zaznamenáno zpomalení růstu aktivity v sektoru služeb.

Celkově platí, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně i nadále klesá, aktuální pokles je ale nejmírnější od loňského dubna.
Výrazně se zmírnil pokles nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně: letos v lednu byl nejmírnější od listopadu 2018.

V sektoru služeb aktivita i nadále roste, v posledních měsících ale růst kolísá na poměrně nízkých úrovních.

Jestliže pro závěrečný kvartál roku 2019 průzkum PMI indikoval, že HDP eurozóny vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 %, tak obdobný signál o dynamice růstu ekonomiky eurozóny přichází i z lednového průzkumu.

REKLAMA

Sdílím nicméně názor, že zlepšení na poli obchodních vztahů mezi USA a Čínou letos povede k růstu obratu v mezinárodním obchodě, z čehož bude profitovat i zpracovatelský průmysl v eurozóně a následně také ve středoevropském regionu.

Postupné zlepšení situace v průmyslu by mělo prosáknout i do sektoru služeb a kompozitní PMI indikátor pro eurozónu by se tak měl v letošním prvním pololetí postupně zlepšovat.
Z pozitivního obratu ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně by měl profitovat také průmysl ve středoevropském regionu.
Dnes zveřejněný průzkum ČSÚ nicméně naznačuje, že důvěra mezi průmyslovými výrobci v české ekonomice na počátku letošního roku klesla a na trvalejší pozitivní obrat tak tuzemský průmysl stále čeká.

Pro nejbližší období je otázkou, nakolik nepříznivý vliv mohou mít na sentiment a celkovou aktivitu v globální ekonomice aktuální dění a nejistoty spojené s koronavirem.
Nemyslím si, že by měl tento faktor nějak zásadně poznamenat rok 2020 jako celek, nicméně jde samozřejmě o prvek vzbuzující nejistotu.
Klíčovým faktorem nejspíše bude i nadále vývoj na poli vztahů v mezinárodním obchodě, zejména na ose USA – Čína, z evropského úhlu pohledu pak bude důležitý také postup v otázce vyjednávání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím po brexitu, k němuž s veškerou pravděpodobností dojde ke konci ledna.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *