Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Jáč: Zlepšení obchodních vztahů mezi USA a Čínou letos povede k obratu v mezinárodním obchodě. Profitovat bude nejen zpracovatelský průmysl v eurozóně

Průzkum PMI, mapující hospodářskou aktivitu v eurozóně, hlásí, že na počátku letošního roku zůstal růst stabilní na nízké úrovni.
Zlepšil se sice indikátor mapující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu, zpomalil se ale růst v sektoru služeb.
Kompozitní indikátor PMI zůstal v lednu beze změny na úrovni 50,9, čemuž by odpovídal růst HDP eurozóny mezičtvrtletně tempem 0,1 %.
Z pohledu středoevropského regionu jsou příznivou zprávou náznaky, že zpracovatelský průmysl v eurozóně má to nejhorší období patrně již za sebou.

Předběžné výsledky PMI průzkumu za letošní leden hlásí, že kompozitní indikátor PMI pro eurozónu zůstal na úrovni 50,9, jež byla vykázána i loni v prosinci.
Trh očekával zlepšení kompozitního PMI na úroveň 51,2, s lepším než očekávaným výsledkem za zpracovatelský průmysl ale bylo v lednu zároveň zaznamenáno zpomalení růstu aktivity v sektoru služeb.

Celkově platí, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně i nadále klesá, aktuální pokles je ale nejmírnější od loňského dubna.
Výrazně se zmírnil pokles nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně: letos v lednu byl nejmírnější od listopadu 2018.

V sektoru služeb aktivita i nadále roste, v posledních měsících ale růst kolísá na poměrně nízkých úrovních.

Jestliže pro závěrečný kvartál roku 2019 průzkum PMI indikoval, že HDP eurozóny vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 %, tak obdobný signál o dynamice růstu ekonomiky eurozóny přichází i z lednového průzkumu.

Sdílím nicméně názor, že zlepšení na poli obchodních vztahů mezi USA a Čínou letos povede k růstu obratu v mezinárodním obchodě, z čehož bude profitovat i zpracovatelský průmysl v eurozóně a následně také ve středoevropském regionu.

Postupné zlepšení situace v průmyslu by mělo prosáknout i do sektoru služeb a kompozitní PMI indikátor pro eurozónu by se tak měl v letošním prvním pololetí postupně zlepšovat.
Z pozitivního obratu ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně by měl profitovat také průmysl ve středoevropském regionu.
Dnes zveřejněný průzkum ČSÚ nicméně naznačuje, že důvěra mezi průmyslovými výrobci v české ekonomice na počátku letošního roku klesla a na trvalejší pozitivní obrat tak tuzemský průmysl stále čeká.

Pro nejbližší období je otázkou, nakolik nepříznivý vliv mohou mít na sentiment a celkovou aktivitu v globální ekonomice aktuální dění a nejistoty spojené s koronavirem.
Nemyslím si, že by měl tento faktor nějak zásadně poznamenat rok 2020 jako celek, nicméně jde samozřejmě o prvek vzbuzující nejistotu.
Klíčovým faktorem nejspíše bude i nadále vývoj na poli vztahů v mezinárodním obchodě, zejména na ose USA – Čína, z evropského úhlu pohledu pak bude důležitý také postup v otázce vyjednávání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím po brexitu, k němuž s veškerou pravděpodobností dojde ke konci ledna.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.