Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Jáč: Za první čtvrtletí letošního roku růst maloobchodních tržeb dosáhl 4,8 %

Makro 07.05.2019 | 14:31 0 Komentářů

Růst maloobchodních tržeb byl v březnu blízko očekávání a první čtvrtletí celkově hlásí solidní vývoj.

Březnový meziroční růst maloobchodních tržeb vyjma motoristického segmentu činil 4,3 % a jen zcela nepatrně tak zaostal za očekáváním trhu, jež činilo 4,5 %.
Tržby byly taženy prodeji nepotravinářského zboží: teplé počasí se projevilo na silném růstu prodejů zboží souvisejícího se sportem a rekreací (meziroční růst činil 18,5 %), téměř 15 % si připsali prodejci oděvů a obuvi, a dvouciferný růst tržeb zaznamenali prodeje zařízení a potřeb pro dům a zahradu.

Pokles naopak vykázaly tržby za prodeje potravin, to však lze připsat načasování velikonočních svátků v letošním a loňském roce.
Předpokládám, že letošní duben naopak vykáže slušný růst prodejů potravin.

Z hlediska forem prodeje pokračuje silný růst prodejů skrze internet a zásilkové obchody: v březnu meziročně o více než 22 %, což je letos zatím nejsilnější růst.

Za první čtvrtletí letošního roku tak růst maloobchodních tržeb dosáhl 4,8 %, což je stejný nárůst jako za celý loňský rok.
Přesto ale pro letošek i nadále očekávám v porovnání s rokem 2018 mírné zpomalení růstu maloobchodních tržeb, což by mělo být dáno o něco slabším růstem mezd a postupně se zvyšující mírou úspor domácností.
Růst spotřeby domácností se nemůže zrychlovat věčně, i tak ale platí konstatování, že spotřeba letos zůstane jedním z hlavních pilířů růstu HDP České republiky.

Pro letošní rok odhaduji růst maloobchodních tržeb (vyjma motoristického segmentu) zhruba v pásmu 4,0 až 4,5 %.
Šlo by tak o mírné zpomalení z růstu 4,8 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018.

Tržby v segment motorových vozidel nenavázaly na únorový růst: tržby za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů v březnu meziročně klesly o 0,3 %, za celé první čtvrtletí pak tyto prodeje klesly o 1,7 %.

Domnívám se, že po loňském poklesu, jenž činil 2,1 %, by se tržby za prodeje motorových vozidel mohly letos stabilizovat anebo dokonce mírně oživit.
Výrazný růst bych ovšem v tomto segmentu nečekal, neboť vývoj tržeb zde stále porovnáváme s velmi silnou základnou, kterou tvoří prodeje z předchozích let.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.