Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Jáč: V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout na rovná 3 %

Investice 08.04.2019 | 10:26 0 Komentářů

V březnu na trhu práce rostoucí měrou působily příznivé sezónní faktory a míra nezaměstnanosti tak meziměsíčně klesla. Pokles míry nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na úroveň 3 % vyšel s očekáváním trhu. S blížícím se jarem se zvyšuje aktivita ve stavebnictví, cestovním ruchu a lázeňství, a samozřejmě v zemědělství a lesnictví. Počet volných pracovních míst dále roste a rozdíl mezi jejich počtem a počtem uchazečů o zaměstnání se v březnu prudce zvýšil, na nový rekord.


Meziročně se míra nezaměstnanosti v březnu snížila o půl procentního bodu, což bylo stejné tempo poklesu jako v únoru. Zároveň ale jde již o mnohem mírnější meziroční pokles míry nezaměstnanosti, než jaký byl pozorován v jednotlivých měsících v průběhu předchozích čtyř let. Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Přesto by ale již v dubnu měla míra nezaměstnanosti klesnout pod 3 % a pod touto úrovní by měla setrvat po celé druhé čtvrtletí..

Meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale může ke konci letošního roku postupně zastavit: míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat a na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout na rovná 3 % anebo dokonce mírně pod tuto úroveň.

Z pohledu měnové politiky je z ukazatelů vývoje na trhu práce důležitější tempo růstu mezd a v tomto ohledu ČNB vnímá zpomalení růstu mezd a platů, vykázané za loňské závěrečné čtvrtletí, jako signál možného zmírňování tuzemských inflačních tlaků. Bude velmi zajímavé, co v tomto ohledu vykáží mzdové statistiky za letošní první čtvrtletí: data o nezaměstnanosti a růst počtu volných pracovních míst totiž naznačují, že tlak směrem k solidnímu růstu mezd by měl v tuzemské ekonomice zatím i nadále přetrvávat.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.