Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Jáč: Tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo na nejslabší úroveň od listopadu 2016

Investice 23.05.2018 | 14:15 0 Komentářů

Květnový průzkum PMI hlásí, že tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo: na nejslabší úroveň od listopadu 2016. Ačkoliv indikátory i nadále hlásí růst hospodářské aktivity, tak výsledek za květen je zklamáním: trh očekával, že se tempo růstu udrží na dubnové úrovni.
Dle předběžných výsledků PMI průzkumu se v květnu zpomalil růst aktivity jak ve službách, tak ve zpracovatelském průmyslu.

V obou případech došlo k dalšímu zpomalení tempa růstu nových objednávek, což naznačuje, že růst aktivity zřejmě v dohledné době výrazněji nezrychlí.

Národní průzkumy z jednotlivých zemí eurozóny, tak jak jsou v rámci předběžných výsledků PMI průzkumu k dispozici, hlásí zpomalení růstu v Německu i Francii, zatímco ve zbytku eurozóny se tempo růstu ekonomické aktivity vyšplhalo na tříměsíční maximum.
Celkově PMI průzkum naznačuje, že se tempo růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření zatím pohybuje mírně nad 0,4 %, když v letošním prvním čtvrtletí činil mezičtvrtletní růst HDP právě 0,4 %.

Květnový průzkum PMI potvrzuje, že vrchol hospodářského růstu přišel v případě eurozóny na přelomu loňského a letošního roku.

Ekonomika eurozóny samozřejmě roste i nadále, nicméně pomaleji, než tomu bylo v roce 2017, kdy zprávy z ekonomiky eurozóny byly vesměs excelentní.

Je otázkou, co vše za současným zpomalením růstu stojí: osobně se domnívám, že vývoj kurzu eura pomůže v dalších měsících dynamiku hospodářského růstu v eurozóně restartovat.

Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom zřejmě čelili zpomalení hospodářské růstu v širším měřítku, tedy i za hranicemi eurozóny.

Slabší PMI indikátory z eurozóny přicházejí ve chvíli, kdy jsou finanční trhy relativně nestabilní a mezi investory panuje řada nejistot.

Slabší PMI indikátory povedou k dalšímu navýšení těchto nejistot, což je vidět jak na kurzu euro vůči dolaru, tak například na západoevropských akciových trzích.

Horší data z eurozóny jsou samozřejmě nedobrou zprávou také pro středoevropské ekonomiky a tamní měny.

Středoevropské měny již několik týdnů oslabují, k čemuž je vede i výhled globální měnové politiky, zejména vize dalšího růstu úroků amerického Fedu, a dnešní várka dat z eurozóny může regionální měny tlačit k dalším výkyvům, což je vidět i na kurzu koruny.
Osobně si myslím, že se z eurozóny dočkáme v dalších měsících o něco lepších čísel, nicméně předběžné výsledky květnového PMI průzkumu jsou zklamáním.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.