CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

23. 05. 2018

0 komentářů

Jáč: Tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo na nejslabší úroveň od listopadu 2016

 

Květnový průzkum PMI hlásí, že tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo: na nejslabší úroveň od listopadu 2016. Ačkoliv indikátory i nadále hlásí růst hospodářské aktivity, tak výsledek za květen je zklamáním: trh očekával, že se tempo růstu udrží na dubnové úrovni.
Dle předběžných výsledků PMI průzkumu se v květnu zpomalil růst aktivity jak ve službách, tak ve zpracovatelském průmyslu.

Loading



 

V obou případech došlo k dalšímu zpomalení tempa růstu nových objednávek, což naznačuje, že růst aktivity zřejmě v dohledné době výrazněji nezrychlí.

Národní průzkumy z jednotlivých zemí eurozóny, tak jak jsou v rámci předběžných výsledků PMI průzkumu k dispozici, hlásí zpomalení růstu v Německu i Francii, zatímco ve zbytku eurozóny se tempo růstu ekonomické aktivity vyšplhalo na tříměsíční maximum.
Celkově PMI průzkum naznačuje, že se tempo růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření zatím pohybuje mírně nad 0,4 %, když v letošním prvním čtvrtletí činil mezičtvrtletní růst HDP právě 0,4 %.

Květnový průzkum PMI potvrzuje, že vrchol hospodářského růstu přišel v případě eurozóny na přelomu loňského a letošního roku.

Ekonomika eurozóny samozřejmě roste i nadále, nicméně pomaleji, než tomu bylo v roce 2017, kdy zprávy z ekonomiky eurozóny byly vesměs excelentní.

REKLAMA

Je otázkou, co vše za současným zpomalením růstu stojí: osobně se domnívám, že vývoj kurzu eura pomůže v dalších měsících dynamiku hospodářského růstu v eurozóně restartovat.

Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom zřejmě čelili zpomalení hospodářské růstu v širším měřítku, tedy i za hranicemi eurozóny.

Slabší PMI indikátory z eurozóny přicházejí ve chvíli, kdy jsou finanční trhy relativně nestabilní a mezi investory panuje řada nejistot.

Slabší PMI indikátory povedou k dalšímu navýšení těchto nejistot, což je vidět jak na kurzu euro vůči dolaru, tak například na západoevropských akciových trzích.

REKLAMA

Horší data z eurozóny jsou samozřejmě nedobrou zprávou také pro středoevropské ekonomiky a tamní měny.

Středoevropské měny již několik týdnů oslabují, k čemuž je vede i výhled globální měnové politiky, zejména vize dalšího růstu úroků amerického Fedu, a dnešní várka dat z eurozóny může regionální měny tlačit k dalším výkyvům, což je vidět i na kurzu koruny.
Osobně si myslím, že se z eurozóny dočkáme v dalších měsících o něco lepších čísel, nicméně předběžné výsledky květnového PMI průzkumu jsou zklamáním.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *