Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Jáč: Slabší hospodářský růst v eurozóně a jeho dopad na českou ekonomiku není příznivou zprávou ani pro korunu

Investice 30.10.2018 | 13:33 0 Komentářů

Hospodářský růst eurozóny zaostal v letošním 3. čtvrtletí za očekáváním a potvrzuje tendenci ke zpomalení, jež je patrná od počátku letošního roku. Dle předběžného bleskového odhadu v letošním třetím čtvrtletí činil růst HDP eurozóny  0,2 % v mezičtvrtletním a 1,7 % v meziročním vyjádření.


V meziročním vyjádření jde o nejslabší růst HDP eurozóny za uplynulé dva roky, tedy od 4. čtvrtletí 2014, mezičtvrtletní růst je pak dokonce nejslabší od 2. čtvrtletí 2014.

Finanční trhy očekávaly mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,4 %, meziročně pak 1,8 %. Za zmínku stojí, že průzkumy PMI pro letošní třetí čtvrtletí indikovaly mezičtvrtletní růst HDP eurozóny bezmála na úrovni 0,5 % a na začátku čtvrtého čtvrtletí pak signalizují růst 0,3 %.

Za celý letošní rok lze očekávat růst HDP eurozóny zhruba na úrovni 2,0 % po růstu 2,5 % vykázaném v roce 2017.
Celoroční růst HDP eurozóny v oblasti dvou procent by nebyl špatný výsledek, horší zprávou ale je, že dynamika růstu od počátku letošního roku klesá. Navíc je zde riziko, že růst za celý rok 2018 může být spíše nepatrně pod zmíněnou dvouprocentní úrovní a další zpomalení se pak očekává i v roce 2019.

Jak průzkumy ze zpracovatelského průmyslu eurozóny, tak oficiální data o vývoji průmyslových objednávek v Německu naznačují zpomalení tempa růstu v tomto odvětví ekonomiky s tím, že zlepšení se nerýsuje ani pro nejbližší měsíce. Průmysl byl zasažen mimo jiné i přísnějšími emisními normami, jež dopadají na automobilky, nicméně zpomalení růstu je patrné i v dalších odvětvích včetně služeb.

Na průmysl dopadá růst globálního protekcionismu, tedy hrozba eskalace obchodních válek, služby pak narážejí na růst nákladů a samozřejmě se musejí vyrovnat i se slabším růstem aktivity v průmyslu.

Předběžné údaje o výkonu HDP v letošním třetím čtvrtletí zatím zveřejnilo jen několik ekonomik eurozóny, mezi nimi Francie, Itálie a Belgie, ovšem například Německo zveřejní předběžný údaj až 14. listopadu.

Údaje o výkonu ekonomiky eurozóny za letošní 3. čtvrtletí tak budou dále zpřesňovány a vyloučit nelze mírnou revizi růstu směrem nahoru, i tak by mělo být patrné zpomalení tempa růstu HDP eurozóny v meziročním vyjádření.
Detailní údaje o HDP eurozóny za letošní třetí čtvrtletí budou zveřejněny až v prosinci a budou velmi zajímavé sledovat data o exportech a investicích, jenž mohly být výrazněji poznamenány hrozbou globálních obchodních válek.

Pro středoevropský region jsou data z eurozóny připomínkou, že vnější poptávka ve zbytku letošního roku a zřejmě ani v roce 2019 neporoste příliš silně, což například v případě české ekonomiky též vede k viditelnému zpomalení tempa růstu HDP. Slabší hospodářský růst v eurozóně a jeho dopad na českou ekonomiku pak není příznivou zprávou ani pro korunu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.