Sobota 22. února. Svátek má Petr.

Jáč: Situace v tuzemském průmyslu není tak špatná

Investice 03.06.2019 | 10:41 0 Komentářů

Souhrnný indikátor PMI pro český zpracovatelský průmysl zůstal v květnu beze změny, což ale v reálu znamená nejnižší úroveň od prosince 2012. Na úrovni 46,6 indikátor PMI signalizuje, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu výrazně prohlubuje svůj pokles.


Indikátor PMI klesá od počátku loňského roku a v tomto ohledu se chová obdobně jako PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl v eurozóně. Při pohledu na oficiální data o vývoji průmyslové výroby či objednávek ale lze konstatovat, že situace v tuzemském průmyslu není tak špatná, jak by naznačoval průzkum PMI.

Přesto ale platí konstatování, že potíže průmyslu v eurozóně a zejména pak v Německu představují významnou bariéru pro růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu setrval na úrovni 46,6, což je nejnižší úroveň od závěru roku 2012. Trh očekával mírný pokles indikátoru PMI, na úroveň 46,5, což by bylo zhruba v souladu s poklesem vykázaným PMI indikátorem pro eurozónu.

V květnu dle průzkumu PMI došlo k prohloubení poklesu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu, zejména pak exportních objednávek. Zároveň třetí měsíc v řadě došlo v tuzemském zpracovatelském průmyslu k poklesu zaměstnanosti.

Na tuzemský průmysl má negativní dopad vnější prostředí: eskalace napětí v mezinárodním obchodě či nejistoty spojené s brexitem mají negativní dopad na průmyslovou aktivitu v Německu a v eurozóně obecně, což se přenáší i na tuzemské výrobce.

Zároveň ale lze konstatovat, že signály z PMI průzkumu jsou již dlouhou dobu pesimističtější, než oficiální data o průmyslové výrobě či objednávkách, tak jak je reportuje ČSÚ. Podobnou diskrepanci, tedy přílišný pesimismus průzkumů PMI kontrastující s růstem průmyslové výroby v oficiálních statistikách, je patrný také v sousedním Polsku.

Vývoj vnějšího prostředí nelze přehlížet: je to faktor, jemuž česká ekonomika vzhledem ke své závislosti na exportech nemůže uniknout. Zároveň se ale zdá, že průzkumy PMI dávají momentálně až příliš negativní poselství, jež nekoresponduje s oficiálními údaji o situaci v tuzemském průmyslu.

Kurz koruny na zveřejnění indikátoru PMI nijak nereagoval. Co se týče růstu tuzemské průmyslové výroby, tak pro letošek očekávám zpomalení celoročního růstu do oblasti mírně nad 2 % po růstu 3,2 % vykázaném v roce 2018.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.