Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Jáč: Situace na trhu práce hovoří pro i nadále solidní růst spotřeby domácností

Makro 06.12.2018 | 09:39 0 Komentářů

Maloobchodní tržby hlásí po delší době pozitivní překvapení, když v říjnu jejich meziroční růst překonal očekávání. Určité zlepšení v porovnání s výsledky za třetí čtvrtletí se ale čekalo.

Růst mezd a celková příjmová situace domácností hovoří pro silný finiš maloobchodních tržeb v závěru letošního roku. Sezóna vánočních nákupů by měla být z pohledu prodejců velmi silná i v letošním roce.

Tahounem růstu maloobchodních tržeb jsou aktuálně prodeje nepotravinářského zboží: raketově rostou tržby prodejcům počítačového a komunikačního zařízení, silný růst prodejů je ale patrný i u řady dalších skupin výrobků.
Vedle počítačů a telefonů se dobře prodávají výrobky spojené se sportem a rekreací, dále také výrobky pro domácnost, přičemž ve všem případech byl meziroční růst v procentním vyjádření dvouciferný.

Z hlediska formy prodejů pak velmi silně rostou tržby přes internet a zásilkové služby, což je obrázek, jenž dle všeho bude přetrvávat až do vánočních svátků i následných výprodejů.

V říjnu pokračoval pokles prodejů motorových vozidel, ačkoliv v porovnání se zářijovými výsledky nebyl meziroční propad prodejů až tak výrazný.
Nicméně, zavedení nových emisních norem, k němuž došlo letos v září, bude mít na výrobu a prodeje automobilů negativní vliv zřejmě i ve zbytku letošního roku.

Stále platí konstatování, že situace na trhu práce hovoří pro i nadále solidní růst spotřeby domácností coby jednoho z klíčových tahounů růstu české ekonomiky jako celku. Na straně domácností ale může pokračovat růst míry úspor, k němuž po delší době došlo v letošním 2. čtvrtletí.

Růst míry úspor by byl ve výhledu do roku 2019 brzdou, stojící v cestě výrazně silnému růstu maloobchodních tržeb a celkové spotřeby domácností v české ekonomice.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.