Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Jáč: Růst tržeb mírně zaostal za celoročním průměrem za rok 2018

Investice 14.03.2019 | 11:16 0 Komentářů

Růst maloobchodních tržeb se v lednu oproti závěru loňského roku mírně zrychlil. I tak růst tržeb na úrovni 4,7 % mírně zaostal za celoročním průměrem za rok 2018, jenž činil 4,8 %. Ze struktury prodejů plyne, že domácnosti si dopřávají více výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Pokračuje meziroční pokles prodejů motorových vozidel, v samotném lednu činil 5,7 %. 

Údaje o lednovém vývoji maloobchodních tržeb nijak zásadně nepřekvapily, přesto lze konstatovat, že růst byl mírně nad očekáváním trhu.
Lednový růst zároveň představuje určité oživení ve srovnání s loňským prosincem, kdy maloobchodní tržby poněkud zaostaly za očekáváním.
Pohled na strukturu tržeb ukazuje na velmi silný růst prodejů výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, k čemuž vybízely jak příznivé podmínky pro zimní sporty, tak ochota a schopnost domácností více si v tomto směru dopřát.
Nadprůměrný růst tržeb vykázaly v rámci ledna také prodejny s oděvy a obuví, nadále přetrvává solidní poptávka po výpočetní technice a telefonech.
Z hlediska forem prodeje pokračuje silný růst prodejů skrze internet a zásilkové obchody: v lednu meziročně o 18,6 %, když celoroční průměrný růst těchto tržeb v roce 2018 činil 19,8 %.

Segment motorových vozidel hlásí pokračující pokles prodejů: lednový meziroční pokles 5,7 % byl hlubší, než výsledek vykázaný v průměru za loňské závěrečné čtvrtletí, kdy pokles činil 4,0 %.
I nadále zde působí zavedení emisní normy, jež v EU vstoupila v platnost loni v září, plus také skutečnost, že objem prodejů motorových vozidel je velmi silný a další růst je již obtížný.

Pro letošní rok odhaduji růst maloobchodních tržeb (vyjma motoristického segmentu) zhruba v pásmu 4,0 až 4,5 %. Šlo by tak o mírné zpomalení z růstu 4,8 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018.

Spotřeba domácností by i nadále měla hrát roli klíčového tahounu celkového růstu české ekonomiky.
Nálada v ekonomice ale asi bude celkově trochu méně optimistická, což může vést k nárůstu míry úspor domácností.
Růst spotřeby domácností by tak letos mohl mírně zpomalit, a to navzdory tomu, že situace na trhu práce včetně růstu mezd zůstane pro spotřebitele příznivá.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.