CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 04. 2019

0 komentářů

Jáč: Růst spotřebitelský cen v české ekonomice v březnu dále zrychlil. Na úrovni 3,0 % je meziroční inflace nejvýše od října roku 2012

 

Růst spotřebitelský cen v české ekonomice v březnu dále zrychlil: na úrovni 3,0 % je meziroční inflace nejvýše od října roku 2012. Celková inflace se tak dostala na horní úroveň tolerančního pásma inflačního cíle české centrální banky. Data o inflaci potvrzují, že řada zpráv z české ekonomiky by hovořila pro zpřísnění měnové politiky, rizika a nejistoty spjaté se zahraničním hospodářským vývojem ale momentálně vedou ČNB k udržování úrokových sazeb na stabilní úrovni.

Loading



 


Pohled na březnovou statistiku inflace ukazuje, že cenový růst táhly především ceny potravin a energií pro domácnosti, zrychlení meziročního růstu hlásí také ceny pohonných hmot. ČNB ve své únorové prognóze očekávala březnovou meziroční inflaci na úrovni 2,7 %, nad zmíněnou prognózou se ale inflace nacházela i v předchozích dvou měsících a samotný březen asi žádný nový posun nad rámec předchozích překvapení nepřinesl. Nicméně, jestliže pro letošní první čtvrtletí ČNB čekala inflaci v průměru na úrovni 2,4 %, tak skutečně dosažený průměr činí 2,7 %.

Položky spadající do tzv. jádrové inflace vykázaly v meziročním vyjádření smíšený vývoj a meziroční jádrová inflace tak zřejmě zůstala beze změny na úrovni 3,0 % anebo vykázala jen minimální posun z této úrovně. Březnový údaj o jádrové inflaci bude teprve zveřejněn Českou národní bankou. Samotná ČNB pro první čtvrtletí očekávala jádrovou inflaci v průměru na úrovni 2,6 %, skutečná úroveň dle našich odhadů činí 3,0 %.

Očekávám, že celková inflace se v průběhu druhého čtvrtletí zmírní, nicméně nad úrovní dvouprocentního cíle zřejmě zůstane po celý zbytek letošního roku. Inflace v letošním prvním čtvrtletí výrazně překonala původní předpoklad ČNB, což platí i o vývoji jádrové inflace.
Se zvyšováním úroků ale ČNB nebude spěchat, neboť je zde řada nejistot, jež v tomto ohledu vybízejí k opatrnosti.

Za celý letošní rok se může průměrná inflace přiblížit úrovni 2,5 %, když loni průměr činil 2,1 %. ČNB ve své prognóze z počátku února předpokládala průměr za celý rok 2019 na úrovni 2,2 %.

Nicméně, nejistoty spojené s hospodářským vývojem v eurozóně a zejména pak v Německu vedou českou centrální banku k opatrnosti při úvahách o dalším zvýšení úrokových sazeb. Proti spěchu ostatně hovoří i slabší růst mezd a spotřeby domácností v české ekonomice, vykázaný v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Osobně si myslím, že tyto nejistoty budou v úvahách bankovní rady v nejbližších měsících převažovat, což zřejmě povede k tomu, že repo sazba ČNB zůstane beze změny na úrovni 1,75 % i v letošním druhém čtvrtletí.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *