Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Jáč: Růst mezd ve středoevropském regionu bude kulminovat letos nebo v roce 2019

Makro 04.12.2018 | 13:43 0 Komentářů

Průměrná mzda v české ekonomice rostla ve třetím čtvrtletí tempem 8,5 %. Jde o nepatrně slabší růst než v letošním prvním pololetí, tempo růstu mezd bylo nicméně o něco silnější, než co čekal finanční trh a ČNB.

V reálném vyjádření, tedy po odečtení vlivu inflace, vzrostla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,0 %, což je též o něco slabší výsledek, než byl růst vykázaný v letošním prvním a druhém čtvrtletí.
Růst mezd nicméně zůstává robustní a jde o faktor hovořící pro pokračování solidního růstu spotřeby tuzemských domácností.
Silný mzdový růst zároveň zůstává na seznamu faktoru, jež vedou ČNB k úvahám o dalším zpřísňování měnové politiky.

Celkový objem mez v nominálním vyjádření vrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,7 %, když zmíněný mzdový růst (8,5 %) byl doprovázen nárůstem počtu zaměstnanců o 1,2 %.
Silný růst mezd je důsledkem situace na trhu práce, kdy nedostatek pracovníků nutí zaměstnavatele více přidávat na výplatních páskách.
Ve stejném směru pak samozřejmě působí také zvyšování platů ve veřejném sektoru: v samotném třetím čtvrtletí se nejrychleji zvyšovaly právě částky vyplácené ve veřejném sektoru, platy rostly dvouciferným tempem.
Na své si ale přišly také zaměstnanci a pracovníci v oblasti nemovitostí: boom na trhu nemovitostí zde vedl k více než desetiprocentnímu nárůstu mezd.

Zároveň stojí za zmínku, že mzdový medián se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 9,8 %, tedy růst byl vyšší než u průměrné mzdy.
To znamená, že rychleji rostou podprůměrné výdělky a mzdová diferenciace se zužuje.

Silný mzdový růst je patrný i v dalších ekonomikách středoevropského regionu, v případě Maďarska je dokonce dvouciferný.
Obecně lze konstatovat, že růst mezd ve středoevropském regionu bude kulminovat v letošním roce anebo v roce 2019.

V případě české ekonomiky mzdový růst zřejmě dosáhne svého vrcholu letos, v oblasti okolo 8,5 %, pro rok 2019 očekáváme zpomalení k úrovni 7 %.
Růst mzdových nákladů kombinovaný s nedostatkem pracovní síly tlačí firmy do vyšších investic do strojového vybavení a technologií, zároveň jsou již patrné známky zpomalování hospodářského růstu.
V celkovém důsledku se snižuje míra ziskovosti nefinančních podniků v české ekonomice, což je faktor, jenž hovoří proti dalšímu zrychlení růstu mezd.
Samozřejmě nelze vyloučit, že v kombinaci s růstem minimální mzdy a zvyšováním platů ve veřejném sektoru bude růst průměrných výdělků v roce 2019 nakonec vyšší, než se nyní očekává, pak by ale zpomalení růstu průměrné mzdy následovalo nejpozději v roce 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.