CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

21. 11. 2018

0 komentářů

Jáč: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,8 %

 

OECD zveřejnila svou tradiční listopadovou prognózu: předpokládá v ní zpomalení růstu české ekonomiky na tři procenta letos s dalším zpomalením v letech 2019 a 2020. Zpomalení téma růstu české ekonomiky by mělo být provázáno se slabším růstem HDP v eurozóně a bude se tak prohlubovat negativní příspěvek zahraničního obchodu k celkovému růstu HDP České republiky.

Loading



 


Zpomalit by měl v následujících dvou letech také růst HDP v dalších středoevropských ekonomikách, konkrétně v Maďarsku a Polsku. Ve směru zpomalení bude působit jak vliv zahraničního obchodu, tak zpomalení růstu investičních výdajů, což platí i pro českou ekonomiku.

OECD ve své čerstvé prognóze očekává, že růst HDP České republiky letos zpomalí na 3,0 % po růstu 4,5 % vykázaném v roce 2017. Růst české ekonomiky bude zpomalovat i v dalších letech: na 2,7 % v roce 2019 a na 2,6 % v roce 2020. Za slabším růstem HDP bude jednak zpomalení tempa růstu domácí poptávky v české ekonomice, což platí pro investiční výdaje i pro spotřebu, zároveň se bude prohlubovat mírně negativní vliv zahraničního obchodu v důsledku slabšího růstu exportů. Na českou ekonomiku bude mít vliv zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, jež OECD pro letošek i pro následující roky očekává.

Celkově prognóza OECD vyznívá velmi podobně jako před dvěma týdny zveřejněná prognóza z dílny Evropské komise. Dle obou institucí má česká ekonomika vrchol hospodářského růstu ve stávajícím cyklu za sebou a po viditelném zpomalení tempa růstu HDP v letošním roce bude zpomalování již mírněji pokračovat i v dalších letech. S velmi podobným scénářem přišlo počátkem listopadu ve své čtvrtletní prognóze také Ministerstvo financí, postupné zpomalení pro další roky očekávají i finanční trhy. Největším optimistou v rámci nedávno zveřejněných prognóz je tak ČNB, která po zpomalení na 3,1 % v roce letošním očekává zrychlení růstu české ekonomiky v příštích dvou letech shodně na 3,3 %.

Zpomalení tempa růstu české ekonomiky, tak jak je očekává OECD, by pro tuzemskou ekonomiku neznamenalo žádné drama, spíše by šlo o návrat růstu HDP na dlouhodobě udržitelnější úrovně.

Osobně očekávám, že růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,8 %, pro další dva roky pak očekávám růst HDP v oblasti 2,7 %.

REKLAMA

Zajímavé bude, jak se slabší hospodářský růst promítne do cenových tlaků: inflace v české ekonomice počátkem roku 2019 povyskočí v důsledku vyšších cen energií, v dalších čtvrtletích by se ale cenové tlaky mohly zklidňovat s tím, jak se zpomalí růst ekonomiky jako celku.

Pokud také ČNB ve své příští prognóze, jež bude zveřejněna v únoru, sníží odhad růstu české ekonomiky, tak by z tohoto titulu mohly i z pohledu samotné centrální banky pramenit slabší tlaky na tuzemskou inflaci a na potřebu dalšího zpřísňování měnových podmínek, včetně růstu úrokových sazeb.

Prognóza OECD sama o sobě nepřináší nějakou zásadní či dramatickou novinku, nicméně je konzistentní s obrázkem, v němž má česká ekonomika vrchol svého růstu za sebou a další regionální ekonomiky tohoto vrcholu dosáhnou ve stávajícím cyklu letos, což platí pro Maďarsko či Polsko.
Samozřejmě bude zajímavé sledovat, nakolik se slabší hospodářský růst promítne do měnových kurzů a do inflace v příslušných ekonomikách, a jaký bude mít mix těchto faktorů celkově vliv na potřebu změn v nastavení měnové politiky národních centrálních bank.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *