Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Jáč: Průzkum PMI potvrzuje trvající pesimismus

Investice 14.12.2018 | 12:12 0 Komentářů

Závěr letošního roku je soudě dle průzkumu PMI ve znamení zpomalení hospodářského růstu eurozóny. Kompozitní indikátor klesl na nejslabší úroveň od listopadu 2014, když slabší růst aktivity hlásí zpracovatelský průmysl i služby.

Z pohledu jednotlivých ekonomik měla výrazně negativní vliv Francie, kde se promítají probíhající protesty.
Pro celé závěrečné čtvrtletí letošního roku PMI indikuje mezičtvrtletní růst HDP eurozóny tempem 0,2 až 0,3 %, samotná prosincová úroveň kompozitního indikátoru PMI (51,3) by ale odpovídala růstu HDP zhruba na úrovni 0,1 %.

Výsledek za celou eurozóny byl výrazně ovlivněn propadem PMI ve Francii, kde se na sentimentu a aktivitě projevuje stávající vlna protestů.
Kompozitní PMI indikátor ale klesl také v případě Německa, byť velmi mírně, a ke zpomalení růstu dochází dle průzkumu PMI též ve zbytku eurozóny.

Na zpracovatelský průmysl v eurozóně nepříznivě dopadají bariéry v mezinárodním obchodě, vliv má také obecně slabší poptávka na některých významných trzích, například v Číně.
Výrobci automobilů se pak pozvolna vyrovnávají s negativním dopadem nové emisní normy v EU, jež vstoupila v platnost letos v září.
V ekonomikách, které již operují nad svým potenciálem, což je třeba případ Německa, je další zrychlování hospodářského růstu samozřejmě obtížné – to je nám ostatně známo i ze zkušenosti české ekonomiky.

Průzkum PMI potvrzuje trvající pesimismus, co se týče zakázek ve zpracovatelském průmyslu.
Německo i Francie hlásí pokles nových průmyslových objednávek, průmyslové objednávky klesly třetí měsíc v řadě i v eurozóně jako celku, což je varovný signál i pro zpracovatelský průmysl ve středoevropském regionu.

Provázanost středoevropského průmyslu s Německem naznačuje, že slabší růst průmyslové aktivity v eurozóně bude působit coby brzda i pro výrobce v české ekonomice, totéž platí i pro zpracovatelský průmysl v Maďarsku či Polsku.
Pro připomenutí: listopadový průzkum PMI naznačil zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu ve všech třech středoevropských ekonomikách a čerstvý průzkum z eurozóny naznačuje, že situace se v závěru letošního roku zřejmě nezlepší.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.