Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Jáč: Průmyslová výrova v zásadě zkolabovala. Vykázala meziroční propad o 33,7 %

Tuzemská průmyslová výrova v dubnu v zásadě zkolabovala, když vykázala meziroční pokles o 33,7 %.

Pokles je výraznější, než co čekal trh, nicméně nejistoty zde byly výrazné, přesná predikce v zásadě nebyla možná a jedinou pomyslnou jistotou byl v případě dubna právě prudký pokles výroby.

Právě duben byl z pohledu uzavírek a odstávek výroby v souvislosti s koronavirem nejvíce zasažený měsíc jak u nás, tak u našich hlavních obchodních partnerů.

Počínaje květnem se meziroční poklesy výroby začnou snižovat, v meziročním mínusu ale průmyslová výroba zůstane po celý zbytek letošního roku.

Průmyslová výroba v dubnu klesla meziročně o 33,7 %, zatímco očekávání na trhu počítala s poklesem o 25 %.

Z historického pohledu představuje letošní duben pro tuzemskou průmyslovou výrobu nejprudší pokles.

Pokles byl tažen propadem výroby motorových vozidel, jež v dubnu meziročně odepsala 80,1 %.

Propad výroby motorových vozidel byl jednak mnohem výraznější než u dalších odvětví zpracovatelského průmyslu a představoval také s přehledem nejvýraznější příspěvek k celkovému meziročnímu propadu průmyslové výroby: na zmíněném poklesu celkové výroby o 33,7 % se výroba motorových vozidel podepsala v rozsahu 15,7 procentního bodu.

Uzavírky výroby v důsledku snahy dostat pod kontrolu pandemii koronaviru si vyžádaly své: bylo jasné, že duben bude ve znamení velmi silného propadu aktivity v průmyslu, otázkou jen bylo o kolik.

Oficiální data hlásí výraznější propad výroby, než se čekalo, na druhou strnu ale vykreslují poměrně podobný obrázek jako data z Maďarska vydaná koncem minulého týdne.

Výrazný pokles vykázaly nové průmyslové zakázky, jež v dubnu meziročně propadly o 42 %, přičemž exportní zakázky šly dolů dokonce o 44,6 %.

Propad zakázek bude v meziročním vyjádření pokračovat i v dalších měsících a klesat bude i průmyslová výroba, nicméně duben by v tomto smyslu měl představovat ten nejhorší moment stávající krize.

Počínaje květnem lze čekat zmírnění meziročních propadů průmyslové výroby, nových zakázek a tržeb s tím, jak jsou odstraňována omezení spojená s koronavirem a podniky se vracejí zpět k výrobě, byť návrat do plného provozu je postupný.

Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad každopádně řádově prohloubí.

Orientačně pro celý rok 2020 pracuji s předpokladem poklesu průmyslové výroby okolo 8 %, nejistota je ale výrazná a snadno si lze bohužel představit i výraznější pokles.

Pokles aktivity v průmyslu bude mít dopad i na zaměstnanost: ta v průmyslu samotném dubnu meziročně klesla o 3,2 % a do několika dalších měsíců lze čekat, že se pokles počtu zaměstnanců bude ještě dále zrychlovat.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.