CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

04. 06. 2019

0 komentářů

Jáč: Průměrná mzda by letos mohla vzrůst o necelých 5 %

 

Růst průměrné mzdy v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání trhu i centrální banky. Meziroční růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí 2019 činil 7,4 % a výrazně se tak oživil v porovnání s loňským závěrečným čtvrtletím, kdy činil 6,5 %. V reálném vyjádření průměrná mzda meziročně vzrostla o 4,6 %, tedy o něco více než v závěru loňského roku, kdy její růst činil 4,3 %. 

Mzdová statistika velmi dobře ladí s obrázkem silného růstu spotřeby domácností v letošním prvním čtvrtletí: situace na trhu práce hraje růstu soukromé spotřeby i nadále do karet.

Růst mezd byl v letošním prvním čtvrtletí silnější, než se čekalo. Reálná mzda rostla tempem 4,6 %, zatímco ČNB očekávala růst reálné mzdy na úrovni 4,2 % a průměrné očekávání na finančním trhu činilo dokonce jen 4,0 %.

V nominálním vyjádření průměrná mzda rostla meziročním tempem 7,4 % a dosáhla bezmála 32,5 tisíce korun.
Pro porovnání: v závěrečném čtvrtletí roku 2018 rostla průměrná nominální mzda tempem 6,5 %. V závěru loňského roku došlo ke zpomalení meziročního růstu výdělků ve veřejné sféře, což bylo dáno i nepříznivou srovnávací základnou v podobě výrazného navýšení platových tarifů ve 4. čtvrtletí roku 2017. Údaje za letošní první čtvrtletí ale ukazují, že například u kulturní a rekreační činnosti došlo k výraznému zrychlení růstu mezd, v uvedeném případě konkrétně o 16,8 %, což byl vůbec nejsilnější meziroční nárůst v rámci všech odvětví, jež mzdová statistika popisuje.

Obdobně došlo ke zrychlení růstu mezd a platů ve vzdělávání, u zdravotní a sociální péče a například také u administrativních a podpůrných činností. Zpracovatelský průmysl naopak hlásí zpomalení meziročního růstu průměrné mzdy: ze 7,0 % v závěrečném čtvrtletí 2018 na 6,4 % v prvním čtvrtletí roku letošního.

REKLAMA

Za celý letošní rok by růst průměrné mzdy mohl dosáhnout zhruba 7,5 %, což by byl obdobný výsledek jako v roce 2018. Za loňský rok byl růst průměrné nominální mzdy revidován dolů na 7,5 % z původně reportovaných 8,1 %.
V reálném vyjádření, tedy po očištění o inflaci, by průměrná mzda letos mohla vzrůst o necelých 5 %, když v roce 2018 její růst činil 5,3 %.

Za silným růstem mezd a platů je nejen situace na trhu práce a snaha vlády navýšit výdělky u některých odvětví a profesí. Do celkových čísel se projevilo také další navýšení minimální mzdy, k němuž na počátku letošního roku došlo. Růst mezd v české ekonomice je tedy i nadále solidní a hraje do karet scénáři pokračujícího růstu spotřeby domácností, což potvrdila i minulý týden zveřejněná data o struktuře HDP za letošní první čtvrtletí.
Předpoklad mírného zpomalení růstu reálné mzdy ale zároveň naznačuje, že by letos v porovnání s rokem 2018 mohl mírně zpomalit i růst spotřeby domácností.

ČNB ve své květnové prognóze pro letošní rok čekala růst průměrné nominální mzdy na úrovni 6,5 %, údaje za první čtvrtletí naznačují, že skutečný celoroční růst bude vyšší. Centrální banka ale momentálně nemá důvod měnit svůj názor, že se její úrokové sazby v dohledné době měnit nebudou, a jejich stabilita po zbytek letošního roku zůstává z mého pohledu tím nejpravděpodobnějším scénářem.

Přesto ale silnější růst mezd a zaostávání kurzu koruny za prognózou ČNB představuje pro výhled inflace riziko ve směru rychlejšího růstu spotřebitelských cen v české ekonomice.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.