Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Jáč: Pokles nezaměstnanosti zřejmě dosáhne v roce 2019 svého dna

Makro 31.10.2018 | 11:47 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala v září třetí měsíc v řadě na úrovni 8,1 %, což znamená zároveň nejnižší úroveň za bezmála 10 let. Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,8 procentního bodu a pokračující pokles nezaměstnanosti odpovídá stávající fázi hospodářského cyklu, kdy se ekonomika nachází blízko stavu plného využití produkčních kapacit. Nicméně, v kontextu zpomalování téma růstu ekonomiky eurozóny lze čekat, že se snižování nezaměstnanosti v eurozóně v roce 2019 zastaví.

Souběh nízké či dokonce dále klesající nezaměstnanosti a zpráv o zpomalování hospodářského růstu v eurozóně nepředstavuje paradox: trh práce je za hospodářským cyklem o několik čtvrtletí opožděn a nezaměstnanost tak může ještě nějakou dobu klesat navzdory slabšímu růstu ekonomiky.
Nezaměstnanost v eurozóně tak může dále klesat i v závěrečném čtvrtletí letošního roku a možná i na počátku roku 2019.
Nicméně, spíše než pozitivním zprávám z trhu práce budou v úvahách finančních trhů dominovat slabší data o hospodářské aktivitě.

Hospodářský růst v Evropě je v rámci stávajícího cyklu za svým vrcholem, což platí i o české ekonomice.
Pro tuto fázi hospodářského cyklu je sice pokračující pokles nezaměstnanosti adekvátním jevem, nicméně pokud ekonomika nedostane nový růstový impuls, tak se nezaměstnanost v průběhu roku 2019 přestane snižovat, což platí jak o eurozóně, tak o středoevropském regionu včetně české ekonomiky.

Evropská unie jako celek též hlásí stagnaci míry nezaměstnanosti na úrovni 6,7 %, což zároveň znamená nejnižší úrovně za historii měření, tedy od počátku roku 2000.
Česká ekonomika si i nadále drží prvenství ve smyslu nejnižší míry nezaměstnanosti v celé EU, když míra vyjádřená metodikou Eurostatu v září setrvala na úrovni 2,3 %.
I v případě české ekonomiky ale platí, že pokles nezaměstnanosti zřejmě dosáhne v roce 2019 svého dna a zastaví se.

Silný hospodářský růst, pozorovaný v uplynulých letech, nechává na trhu práce svůj pozitivní otisk, což je v podobě poklesu nezaměstnanosti velmi dobře patrné i v české ekonomice.
Pokles nezaměstnanosti a s ním související nedostatek pracovní síly ale zároveň představuje pro mnohé podniky i celá odvětví bariéru, jež brání výraznější expanzi jejich výroby a celkové aktivity.
Vše se projevu jednak v tlaku směrem k rychlejšímu růstu mezd a podniky jsou motivovány k výraznější investiční aktivitě, aby nahradily chybějící pracovní sílu.
V tomto ohledu se situace ani na počátku letošního podzimu nijak nezměnila.
Nicméně i v případě české ekonomiky lze předpokládat, že v situaci zpomalení hospodářského růstu nebude mít nezaměstnanost v příštím roce příliš kam klesat, a to i proto, že je již nyní velmi nízko.
Zároveň se ale zatím nerýsuje ani žádný obrat v opačné směru, tedy ve směru nárůstu nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice: rok 2019 tak v tomto ohledu bude spíše obdobím stabilizace.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.