Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Jáč: Podnikatelská důvěra se může dále zhoršovat

24.01.2019 | 10:21 0 Komentářů

Co se týče vývoje důvěry v českou ekonomiku, tak letošní rok byl zahájen zhoršením sentimentu mezi podnikateli. Mezi podnikateli se důvěra zhoršila ve všech zkoumaných oborech s výjimkou stavebnictví. Třetí měsíc v řadě se zhoršila důvěra v tuzemském průmyslu, kde se celkem nevyhnutelně projevuje horší situace v eurozóně.


Lednový průzkum důvěry v české ekonomice hlásí, že podnikatelská důvěra se dále zhoršila a je nyní nejnižší od června 2017. V samotném lednu se zhoršila důvěra v průmyslu, obchodu a službách, zatímco stavebnictví vykázalo další nárůst důvěry.

Obecně lze konstatovat, že pokles důvěry mezi podnikateli není překvapivý: v průběhu loňského druhého pololetí se zhoršilo vnější klima, tedy zeslábl hospodářský růst v eurozóně, a i v tuzemské ekonomice je zřejmé, že období nejsilnějšího růstu již máme za sebou.

Podnikatelská důvěra se může dále zhoršovat, neboť její stávající úroveň je stále ještě dosti vysoká. Osobně si myslím, že v průběhu letošního roku se začne lámat i důvěra ve stavebnictví, neboť vzhledem ke zpomalení růstu české ekonomiky se nemůže důvěra věčně zlepšovat ani v tomto odvětví.

Pro samotný průmysl bude klíčové, zda se dokáže stabilizovat či dokonce oživit růst průmyslové aktivity v eurozóně anebo zda zpomalení pozorované v průběhu roku 2018 přetrvá i do dalších měsíců roku letošního.

Spotřebitelská důvěra zůstala v lednu beze změny a z historického pohledu je i nadále hodně silná.

Růst disponibilních příjmů domácností a celková situace na trhu práce by měla přispívat k dobré náladě spotřebitelů i v dalších měsících. Spotřeba domácností by tak i letos měla hrát úlohu klíčového tahounu celkového růstu české ekonomiky, vyjádřeného ukazatelem HDP.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.