CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

08. 11. 2018

0 komentářů

Jáč: Pod stávající úroveň 2,8 % se míra nezaměstnanosti asi ještě podívá

 

Data z tuzemského trhu práce hlásí, že míra nezaměstnanosti má stále kam klesat i ze stávajících velmi nízkých úrovní. V říjnu míra nezaměstnanosti klesla ze 3,0 % na 2,8 %, když finanční trh očekával mírnější pokles, na úroveň 2,9 %. Vyjádřeno v absolutních číslech to znamená mírně přes 215,5 tisíce evidovaných uchazečů, což je nejméně od června roku 1997.

Loading



 

Nezaměstnanost klesá meziročně i meziměsíčně (meziročně o 0,8 procentního bodu) a zároveň se dále zvýšil počet volných pracovních míst: těch je nyní bezmála 317 tisíc.
Převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání se přehoupl nad 100 tisíc, konkrétně mírně nad úroveň 101 tisíc, což je nový rekord.
Česká ekonomika je v pozdní fázi hospodářského cyklu: nejsilnější tempa růstu HDP již máme za sebou, ekonomika ale i nadále operuje nad svým potenciálem, poptávka po zaměstnancích trvá a trh práce je vysátý.

Je otázkou, kam dále může míra nezaměstnanosti klesat: závěr roku je na trhu práce obvykle poznamenán nepříznivými sezónními faktory a v roce 2019 bude meziroční pokles nezaměstnanosti zřejmě již méně výrazný i v důsledku pomalejšího růstu české ekonomiky.
Pod stávající úroveň 2,8 % se však míra nezaměstnanosti asi ještě podívá: když ne letos, tak v průběhu roku 2019, nicméně na své stávající úrovni je míra nezaměstnanosti zřejmě blízko minimu, jež bude ve stávajícím cyklu dosaženo.

Za celý letošní rok klesne průměrná míra nezaměstnanosti na úroveň 3,2 %, když v roce 2017 činil celoroční průměr 4,2 %.
Na úrovni 3,2 % může průměrná míra nezaměstnanosti setrvat i v roce 2019, vyloučit ale nelze ještě další pokles z této úrovně.

Tuzemský trh práce je ukázkou přehřátého segmentu tuzemské ekonomiky: produkční kapacity jsou plně využity, což platí v prvé řádě právě o pracovní síle.
Nedostatek pracovníků vede jednak k tlaků směrem k silnému růstu mezd, zároveň je brzdou pro mnohé podniky a často i pro celá odvětví, jež brání výraznějšímu expanzi výroby a celkové aktivity.
Vývoj na tuzemském trhu práce je zároveň bedlivě sledován ze strany ČNB a je jednou z čelních položek na seznamu faktorů, jež vedou k potřebě zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice: ať již cestou růstu úrokových sazeb ČNB anebo skrze posilování české měny.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *