Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Jáč: Počet uchazečů o zaměstnání je v ČR nejnižší od června 1997

Investice 10.05.2019 | 11:00 0 Komentářů

Duben byl ve znamení pokračujícího poklesu míry nezaměstnanosti, když obecný hlad firem po pracovní síle byl umocněn sezónními faktory. Jaro přináší nárůst sezónních prací ve stavebnictví, cestovním ruchu a gastronomii, zemědělství, zahradnictví či lesnictví, poptávka po pracovní síle tak v těchto odvětvích s příchodem jara roste.

Dubnový pokles míry nezaměstnanosti z 3 % na 2,7 % byl mírně výraznější, než čekal trh (průměrný tržní odhad činil 2,8 %), v meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti klesla opět o 0,5 procentního bodu.

Rozdíl mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání se v dubnu prudce zvýšil, na nový rekord, přičemž hlavní roli v samotném dubnu sehrál pokles počtu uchazečů o zaměstnání. Firmy hledají kvalifikované řemeslníky, dělnické profese, zároveň ale také odborníky v informačních technologiích.
Samotný duben pak s rozjezdem prací ve stavebnictví hlásí zájem o dělníky v oblasti výstavby budov.

Zároveň ale platí konstatování, že míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 %.

Meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale může ke konci letošního roku postupně zastavit: míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat, na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout mírně pod 3 %: můj aktuální odhad letošního celoročního průměru činí 2,9 %, nelze ale vyloučit, že pokles nezaměstnanosti bude ještě hlubší.

Samozřejmě i nadále platí, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává nejnižší v rámci celé Evropské unie.
Z pohledu samotné české ekonomiky je pak aktuální počet uchazečů o zaměstnání, tedy počet evidovaných nezaměstnaných, nejnižší od června 1997. Z pohledu inflačních tlaků v české ekonomice pak situace na trhu práce vytváří tlak směrem k silnému růstu mezd a trh práce tak zůstává v hledáčku ČNB při posuzování rizik nadměrného růstu cenové hladiny.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.