CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 05. 2019

0 komentářů

Jáč: Počet uchazečů o zaměstnání je v ČR nejnižší od června 1997

 

Duben byl ve znamení pokračujícího poklesu míry nezaměstnanosti, když obecný hlad firem po pracovní síle byl umocněn sezónními faktory. Jaro přináší nárůst sezónních prací ve stavebnictví, cestovním ruchu a gastronomii, zemědělství, zahradnictví či lesnictví, poptávka po pracovní síle tak v těchto odvětvích s příchodem jara roste.

Loading



 

Dubnový pokles míry nezaměstnanosti z 3 % na 2,7 % byl mírně výraznější, než čekal trh (průměrný tržní odhad činil 2,8 %), v meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti klesla opět o 0,5 procentního bodu.

Rozdíl mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání se v dubnu prudce zvýšil, na nový rekord, přičemž hlavní roli v samotném dubnu sehrál pokles počtu uchazečů o zaměstnání. Firmy hledají kvalifikované řemeslníky, dělnické profese, zároveň ale také odborníky v informačních technologiích.
Samotný duben pak s rozjezdem prací ve stavebnictví hlásí zájem o dělníky v oblasti výstavby budov.

Zároveň ale platí konstatování, že míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 %.

Meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale může ke konci letošního roku postupně zastavit: míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat, na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky.

REKLAMA

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout mírně pod 3 %: můj aktuální odhad letošního celoročního průměru činí 2,9 %, nelze ale vyloučit, že pokles nezaměstnanosti bude ještě hlubší.

Samozřejmě i nadále platí, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává nejnižší v rámci celé Evropské unie.
Z pohledu samotné české ekonomiky je pak aktuální počet uchazečů o zaměstnání, tedy počet evidovaných nezaměstnaných, nejnižší od června 1997. Z pohledu inflačních tlaků v české ekonomice pak situace na trhu práce vytváří tlak směrem k silnému růstu mezd a trh práce tak zůstává v hledáčku ČNB při posuzování rizik nadměrného růstu cenové hladiny.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *