Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Jáč: Mzdy v tuzemské ekonomice mají ve stávajícím cyklu vrchol svého růstu za sebou

Růst průměrné mzdy v české ekonomice v závěrečném čtvrtletí loňského roku dále zpomalil, tempo růstu bylo nejnižší od konce roku 2018.
Růst mezd zpomalil  ve většině odvětví české ekonomiky včetně zpracovatelského průmyslu, stavebnictví a řady odvětví služeb.
Meziročně růst mezd v závěru loňského roku zrychlil zejména ve vzdělávání a veřejné sféře a obraně.


Meziroční růst průměrné nominální mzdy v závěrečném čtvrtletí loňského roku činil 6,7 % a zpomalil tak z růstu 7,0 %, jenž byl vykázán v loňském třetím čtvrtletí.
Růst průměrné nominální mzdy v české ekonomice tak byl nejslabší od závěru roku 2018.
Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, vzrostla o 3,6 %, což byl nejslabší růst od počátku roku 2017.

Růst mezd zpomalil ve většině odvětví české ekonomiky, především pak v tržních odvětvích, ať již hovoříme o průmyslu, stavebnictví či službách.
Výjimku tvoří zemědělství, lesnictví a rybářství s mírným zrychlením růstu mezd, viditelněji pak mzdový růst zrychlil u informačních a komunikačních činností, z 5,6 % na 7,0 %.
Zvláštní kapitolu pak představují některé profese převážně ve veřejném sektoru: růst mezd viditelně zrychlil u vzdělávání, na 16,2 %, viditelné zrychlení zaznamenali také pracovnici ve veřejné správě a obraně, kde se nominální mzda v závěrečném čtvrtletí loňského roku v průměru zvýšila o 7,2 %.

Mzdový růst by v závěru loňského roku slabší, než předpokládala ČNB (ta čekala růst reálné mzdy tempem 4,2 %), a naopak mírně nad odhadem finančního trhu, jenž pro nárůst reálné mzdy činil 3,4 %.
Růst nominální i reálné mzdy je ale i nadále dostatečně silný, aby tlačil nahoru spotřebu domácností, jež je momentálně hlavním tahounem růstu české ekonomiky jako celku.

Údaje za loňské závěrečné čtvrtletí ale zároveň podporují myšlenku, že mzdy v tuzemské ekonomice mají ve stávajícím cyklu vrchol svého růstu za sebou.
Za celý rok 2019 vzrostla průměrná mzda v české ekonomice o 7,1 %, když v roce 2018 růst činil 7,5 %.
V reálném vyjádření mzda loni vzrostla o 4,2 %, což bylo zpomalení z růstu 5,3 % vykázaného v roce 2018.

Pro letošní rok očekávám zpomalení růstu nominální mzdy mírně pod šest procent, konkrétně pracuji s odhadem 5,7 %.
V reálném vyjádření, tedy po odečtení inflace, by měla reálná mzda letos vzrůst o 2,3 %.

Růst české ekonomiky měřený ukazatelem HDP se zpomaluje a míra zisku nefinančních podniků se postupně snižuje, což z pohledu zaměstnavatelů snižuje chuť i motivaci mzdy výrazněji zvyšovat.
I tak ale zůstane růst průměrných výdělků v tuzemské ekonomice dosti slušný a spotřeba domácností bude i nadále klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.