Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Jáč: Meziroční růst výrobních cen v průmyslu je nejsilnější od závěru roku 2011

Investice 20.05.2019 | 10:11 0 Komentářů

Dubnová statistika cen výrobců přináší překvapení ve směru vyšších než očekávaných inflačních tlaků. Duben hlásí zrychlení růstu výrobních cen v zemědělství i průmyslu, a zejména v případě průmyslu je cenový růst výraznější, než se čekalo. Na úrovni 4,3 % je meziroční růst výrobních cen v průmyslu nejsilnější od závěru roku 2011 a směřuje nad prognózu ČNB.


V případě průmyslu zaúřadovaly vyšší ceny ropy, ale také zrychlení růstu cen v potravinářském průmyslu, v textilním průmyslu či ve výrobě elektrických zařízení. ČNB pro letošní druhé čtvrtletí očekávala růst cen průmyslových výrobců v průměru na úrovni 3,3 %, dubnový výsledek tak naznačuje, že prognóza centrální banky bude překonána ve smyslu vyšší inflace na straně průmyslových výrobců.

I nadále platí konstatování, že tahounem růstu cen v tuzemském průmyslu je řada faktorů: jednak v podobě vysokého využití výrobních kapacit a tlaku na růst mezd, vliv má také růst cen ropy, patrné jsou dopady loňského sucha na ceny v zemědělství a na cenách se projevuje také neschopnost koruny trvaleji posílit.

V zemědělství růst výrobních cen v dubnu zrychlil z 8,1 na 9,4 %. ČNB pro celé druhé čtvrtletí čeká růst výrobních cen v zemědělství tempem 10 %, dubnový výsledek tak v tomto ohledu zřejmě překvapení nepředstavuje.
Nicméně, projevují se dopady loňského sucha: prudce rostou ceny v rostlinné výrobě, což by se mělo postupně přelévat i do vyšších cen v živočišné výrobě a v konečném důsledku bude pokračovat tlak směrem k růstu cen potravin pro koncové spotřebitele.

Domácí poptávka v tuzemské ekonomice je stále dost silná na to, aby umožňovala výrobcům přenášet vyšší náklady na odběratele a finální spotřebitele.

Kombinace vývoje cen komodit a stále silné domácí poptávky bude držet celkovou inflaci nad dvouprocentním cílem i po zbytek letošního roku. Zároveň ale platí, že na tuzemskou ekonomiku teprve v letošním roce začne plnou měrou dopadat zvýšení úroků ČNB, k němuž centrální banka přistoupila v průběhu roku 2018. Vývoj cen výrobců tak sice vybízí k ostražitosti, dle mého názoru ale v nejbližších měsících nepovede ke změně názoru bankovní rady, která předpokládá, že sazby ČNB zůstanou po zbytek letošního roku beze změny, a že květnové zvýšení úroků zůstane pro rok 2019 v tomto ohledu ojedinělou změnou.
 
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.