Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Jáč: Meziroční pokles průmyslové výroby o 1,1 % je o něco výraznější, než se čekalo

Investice 07.05.2018 | 09:26 0 Komentářů

Aktivita v tuzemském průmyslu byla v březnu nepříznivě poznamenána nižším počtem pracovních dní. Skutečnost, že letošní březen měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku, se na meziročním výkonu průmyslu musela nevyhnutelně projevit. Přesto: meziroční pokles výroby o 1,1 % je o něco výraznější, než se čekalo. Údaj očištěný o kalendářní vlivy ale hlásí, že výroba meziročně vzrostla o 5,6 %, což je solidní výsledek.


Mírný meziroční pokles vykázaly také nové průmyslové objednávky, což lze ale taktéž přisoudit především nepříznivým kalendářním faktorům.

Zklamáním je ovšem vývoj průmyslových tržeb, jež poměrně výrazně klesly, a to v důsledku prudkého poklesu tržeb z přímého vývozu. Za zmínku v tomto ohledu stojí velmi slabá data o vývoji objednávek ve zpracovatelském průmyslu, jež dnes ráno zveřejnilo Německo.

Německé průmyslové objednávky vykázaly v březnu nečekaný meziměsíční pokles a za celé první čtvrtletí se propadly o více než 2 %.

Průzkumy typu PMI naznačují, že by se německé průmyslové objednávky měly během jara vrátit k růstu, nicméně data za první měsíce letošního roku jsou v souladu s obrázkem zpomalení růstu v letošním roce, což by mělo mít vliv i na průmyslovou aktivitu ve středoevropském regionu.

Loni vykázala tuzemská průmyslová výroba růst 6,5 %, pro letošní rok očekávám zpomalení celoročního růstu české průmyslové výroby do oblasti 4,5 % a možná i mírně pod tuto úroveň.

Česká ekonomika i nadále roste a jde o růst solidní, nicméně jsou zde patrné známky zpomalení tempa růstu.
Obdobné signály přicházejí i z eurozóny včetně Německa, našeho hlavního obchodního partnera.
Tuzemský průmysl se navíc potýká s nedostatkem potřebné pracovní síly, což je též faktor stojící v cestě dalšímu zrychlování tempa průmyslové výroby a růstu české ekonomiky jako celku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.