CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

10. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Jáč: Meziroční inflace v únoru vzrostla

 

Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v únoru dále zrychlil, meziroční inflace na úrovni 3,7 % znamená novou nejvyšší úroveň od března roku 2012.
V samotném únoru došlo ke zpomalení růstu cen potravin, zrychlil se ale růst cen v dopravě a především pak u položek spadajících do tzv. jádrové inflace.
Za normálních okolností by únorová data zřejmě představovala téma pro diskusi ČNB o případném dalším zpřísněním měnové politiky, v kontextu rizik souvisejících s koronavirem ale taková debata vůbec nepřijde na stůl.
Kolaps cen ropy by měl v nejbližších měsících pomoci ke zklidnění inflace skrze zlevnění pohonných hmot.

Meziroční inflace v únoru vzrostla z 3,6 % na 3,7 %, když trh čekal stabilitu meziročního cenového růstu na lednové úrovni 3,6 %.
ČNB ve své prognóze, zveřejněné počátkem února, čekala únorovou inflaci na úrovni 3,5 %, výrazně nad její prognózou ale přišla již lednová inflace, kdy centrální banka čekala 3,3 % oproti ve skutečnosti vykázaným 3,6 %.

Jádrová inflace, jež nejlépe reflektuje cenové tlaky v domácí ekonomice, dle všeho v únoru vzrostla z lednové úrovně 2,7 %.
Data za únor hlásí výrazné zrychlení meziročního cenového růstu u odívání a obuvi anebo u bytového vybavení.
ČNB data o jádrové inflaci zveřejní během dneška, v únorové prognóze ovšem předpokládala, že jádrová inflace v letošním prvním čtvrtletí v průměru mírně klesne, na 2,5 %, z úrovně 2,6 % vykázané v závěrečném čtvrtletí roku 2019.
Zdá se však, že jádrová inflace v letošním prvním čtvrtletí naopak dále poroste.

Růst cen v české ekonomice na počátku letošního roku zrychlil: inflace se vzdaluje dvouprocentnímu cíli centrální banky a dále roste nad tolerovatelnou odchylku, jež činí 3 %.
Za normálních okolností by takový vývoj měl představovat téma pro debatu o možném dalším zpřísnění měnové politiky.
Vzhledem k rizikům spojeným s koronavirem, tedy vzhledem k riziku výraznějšího zpomalení hospodářského růstu, ale debata o zpřísňování měnové politiky zřejmě vůbec nepřijde na stůl.
Propad cen ropy navíc povede ke zlevnění pohonných hmot a v nejbližších měsících může vést inflaci v české ekonomice k poklesu.

Předpokládám, že příští pohyb úrokových sazeb ČNB bude směrem dolů, k takovému kroku ale ČNB přikročí zřejmě až v polovině letošního roku.
Rizika spojená s koronavirem by hovořila pro snížení úroků, oslabení koruny ale tuto potřebu trochu tlumí a ČNB navíc bude opatrná vzhledem k tomu, že inflace s velkou pravděpodobností po celý letošní rok setrvá nad dvouprocentním inflačním cílem.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading



 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *