Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Jáč: Lednový údaj o vývoji výrobních cen se zřejmě octne na seznamu rizik

Investice 25.02.2019 | 10:03 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v lednu nečekaně zrychlily svůj meziroční růst, na vině je především růst cen elektřiny. V samotném zpracovatelském průmyslu došlo ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen a situace zde není až tak dramatická. I tak je ale patrné bujení cenových tlaků v řadě odvětví zpracovatelského průmyslu, což je reflexí jak růstu nákladů na pracovní sílu, tak neschopnosti koruny trvaleji posílit.


Ceny výrobců v lednu překvapivě nenavázaly na zpomalení meziročního růstu, jež bylo vykázáno loni v prosinci. Příčinou je růst cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a též ceny vody. V samotném zpracovatelském průmyslu meziroční růst výrobních cen zpomalil z 2,2 na 1,9 procenta.
Zmírnění růstu cen ve zpracovatelském průmyslu napomohly ceny komodit (ropa, kovy), nicméně řada odvětví vykazuje vyšší růst cen, například stroje a zařízení, dopravní prostředky anebo výroba nábytku.

Na straně výrobních cen se v tuzemském průmyslu střetává vývoj cen komodit na světových trzích, jenž momentálně působí protiinflačně, a skutečnost, že česká ekonomika operuje nad svým potenciálem, což se projevuje v růstu nákladů jak v podobě mezd, tak v podobě nákladů na další vstupy do výroby.
Ve směru vyšší než očekávané inflace působí také neschopnost české měny výrazněji a trvaleji posílit.

Ceny v zemědělství pak v lednu zrychlily svůj meziroční růst a lze předpokládat, že letos přispějí k růstu finálních cen potravin pro spotřebitele. V tomto ohledu by šlo o naplnění scénáře, s nímž ve své prognóze počítá ČNB.

Celkově lze konstatovat, že nečekaný lednový nárůst výrobních cen v tuzemském průmyslu je možná méně dramatickou událostí, než se může na první pohled zdát: tahounem totiž byly zejména ceny elektřiny. Na druhou stranu ale situace v české ekonomice umožňuje výrobců přenášet vyšší náklady na odběratele a finální spotřebitele, což se může projevit v rychlejším růstu spotřebitelských cen, tedy ve vyšší inflaci. Lednový údaj o vývoji výrobních cen se tak zřejmě octne na seznamu rizik, jež z pohledu ČNB mohou vést k vyššímu než původně očekávanému růstu inflace v české ekonomice.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.