Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Jáč: Data o maloobchodních tržbách představují určité zklamání

Investice 05.11.2018 | 10:59 0 Komentářů

V září se propadly prodeje automobilů: vliv zřejmě mělo zavedení nových emisních norem a tento faktor může na automobilovou výrobu a prodeje působit i v dalších měsících. Slabší než se čekalo byl ovšem i růst maloobchodních tržeb po vyloučení segmentu motorových vozidel.


Letošní září sice mělo o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, s tím se ale samozřejmě počítalo.
I tak je ale vykázaný meziroční růst maloobchodních tržeb na úrovni 1,4 % zhruba dvakrát slabší, než se čekalo (trh počítal s růstem 3,0 %). Celkově tak letošní září vykázalo slabší růst maloobchodních tržeb, než se předpokládalo: v případě automobilů se s negativním dopadem nových emisních norem dalo počítat, zpomalení je patrné ale v maloobchodě bez motoristického segmentu.

Tržby v maloobchodě bez motoristického segmentu vykázaly za celé 3. čtvrtletí meziroční růst 3,7 %, což je nejslabší čtvrtletní růst od 3. kvartálu roku 2014.

Je otázkou, nakolik jde spíše o výkyv, jenž bude kompenzován silnějším růstem tržeb v závěru letošního roku, což je scénář, pro který hovoří silný růst mezd a celkově příznivá příjmová situace domácností.
Je ale také možné, že na straně domácností pokračuje růst míry úspor, k němuž po delší době došlo v letošním 2. čtvrtletí, a pokud se tato domněnka potvrdí, tak by zpomalení tempa růstu maloobchodních tržeb mohlo mít dlouhodobější charakter. Dost možné také je, že v samotném září zaúřadovalo i teplé počasí, jež se mohlo negativně projevit na prodejích oděvů a obuvi, kde tržby meziročně klesly.

Každopádně lze konstatovat, že data o maloobchodních tržbách představují určité zklamání a toto konstatování platí nejen pro údaje za letošní září, ale i za celé 3. čtvrtletí. I nadále platí konstatování, že situace na trhu práce hovoří pro silný růst spotřeby domácností a právě spotřeba by měla být i nadále jedním z klíčových tahounů růstu české ekonomiky jako celku.

Nicméně, výkon maloobchodních tržeb za letošní 3. čtvrtletí naznačuje, že do dalších měsíců budou tato data očekávána s vyšší nejistotou, neboť je zřejmé, že dovedou překvapit na obou stranách, tedy nejen na té pozitivní.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.