Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Jáč: Data o dubnové inflaci nahrávají scénáři stability úrokových sazeb

Makro 13.05.2019 | 13:36 0 Komentářů

Růst spotřebitelský cen v tuzemské ekonomice v dubnu překvapivě zpomalil.
Celková meziroční inflace klesla z 3,0 % na 2,8 % a je tak nižší, než co čekal trh i centrální banka.

Za poklesem celkové inflace lze spatřit především vývoje cen alkoholu a tabáku, a též potravin a nealkoholických nápojů, zmírnění zřejmě vykáže i tzv. jádrová inflace.
Ceny pohonných hmot v dubnu sice zrychlily svůj meziroční růst, nicméně zpomalení cenového růstu v řadě ostatních položek spotřebního koše stáhlo celkovou inflaci jak pod prognózu ČNB, jež činila 2,9 %, tak pod očekávání trhu, jež počítalo s inflací beze změny na úrovni 3,0 %.

Celková inflace na úrovni 2,8 % sice zůstává nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky, nicméně inflace by měla mírně klesat i v dalších měsících a letošním březen s tříprocentní inflací tak zřejmě bude po delší dobu představovat vrchol cenového růstu v tuzemské ekonomice.
Tzv. jádrová inflace, jež v březnu činila 2,8 %, v dubnu zřejmě mírně klesla: oficiální data o jádrové inflaci ještě nejsou k dispozici, během dneška je zveřejní ČNB.
Mírný pokles jádrové inflace v průběhu letošního druhého čtvrtletí by byl v souladu s nedávno zveřejněnou prognózou z dílny ČNB.

Data o dubnové inflaci nahrávají scénáři stability úrokových sazeb, tak jak jej pro zbytek letošního roku vykresluje nedávno zveřejněná čtvrtletní prognóza ČNB.

Lze tak předpokládat, že zvýšení úrokových sazeb, k němuž ČNB přistoupila počátkem května, bude pro letošní rok představovat jedinou změnu měnově-politických úrokových sazeb v české ekonomice.

Odpověď na otázku, zda se budou sazby ČNB měnit v roce 2020 a zda půjde o růst či pokles sazeb, bude záviset na více faktorech.
Na výhled úroků ČNB bude mít vliv jak vývoj v tuzemské ekonomice včetně růstu HDP a souvisejících poptávkových a nákladových tlaků, tak hospodářský vývoj v eurozóně a jeho implikace pro politiku ECB.

Osobně očekávám, že sazby ČNB půjdou v roce 2020 dále nahoru, půjde ale o pozvolný proces a příští změnu sazeb čekám až na jaře roku 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.