CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

28. 03. 2019

0 komentářů

Jáč: Bankovní rada na své dnešní tiskové konferenci dle vše ponechá otevřené dveře…

 

Bankovní rada ČNB ponechala úroky opět beze změny: již na třetím měnově-politickém zasedání v řadě a v situaci, kdy musí bedlivě zvažovat argumenty pro i proti zvýšení sazeb.
Finanční trh sice nebyl ve svých předpokladech jednotný, stabilita úrokových sazeb je ale v souladu s většinovým očekáváním.

Loading



 

Inflace je sice vyšší, než se čekalo, Česko je ale vystaveno vlivu zpomalování hospodářského růstu v eurozóně: tento faktor bude v tuzemské ekonomice perspektivně tlumit i cenové tlaky a ČNB si je toho vědoma.

Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny již na svém třetím měnově-politickém zasedání v řadě.
Naposledy tak šly úroky ČNB nahoru počátkem loňského listopadu, od té doby je ale rozhodování o případném dalším zpřísnění měnové politiky komplikováno protichůdně působícími faktory.

Na jedné straně je zde rostoucí inflace, která se v prvních měsících letošního roku dostala jak nad předpoklady ČNB, tak nad úroveň inflačního cíle.
Rostoucí inflace je reflexí situace na tuzemském trhu práce, jež vede k rychlému růstu mezd a souvisejících nákladů firem.
Výsledný růst domácí poptávky tlačí inflaci nahoru, zejména v situaci, kdy se nedostavuje posílení koruny, jež by pomohlo cenové tlaky v tuzemské ekonomice tlumit.

Proti výše uvedeným argumentům ale působí coby významný faktor zpomalování globálního hospodářského růstu a především pak slabý růst ekonomiky eurozóny.
ECB v březnu revidovala dolů jak výhled růstu HDP, tak inflace, a především oddálila předpoklad ohledně zpřísňování své měnové politiky.
Slabý hospodářský růst v eurozóně znamená riziko i pro českou ekonomiku a středoevropský region obecně, zároveň jde o faktor, jenž se zpožděním několika kalendářních čtvrtletí bude působit směrem ke zmírnění inflačních tlaků.
Osobně sice sdílím názor, že se růst ekonomiky eurozóny během letošního roku oživí, nicméně ČNB aktuálně skutečně nemusí se zpřísňováním své měnové politiky spěchat – na straně úrokových sazeb toho česká centrální banka ostatně již hodně odpracovala v období od léta roku 2017 do loňského podzimu.

REKLAMA

Bankovní rada na své dnešní tiskové konferenci dle vše ponechá otevřené dveře pro možnost dalšího zvýšení svých úroků, čímž bude chtít korigovat jak inflační očekávání v české ekonomice, tak sentiment na devizovém trhu vůči české měně.
Pro letošní rok očekávám jedno zvýšení úroků ČNB, v případě klíčové repo sazby tedy o čtvrt procentního bodu na úroveň 2,00 %, kdy a zda vůbec k takovému kroku dojde ale bude záviset především na oživení hospodářského růstu v Německu a eurozóně obecně, a s tím souvisejícím vývojem inflačních očekávání.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *