CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

23. 08. 2016

0 komentářů

Investovat do filatelie bude možné přímo na veletrhu Sběratel 8.-10 .9. na výstavišti v Letňanech

 


 

Kdo koupil Modrého Mauritia?

„To se nikdy nezveřejňuje a řekl bych, že to vědí jen ti, kdo měli s obchodem přímo co do činění,“ řekl Richard Burda z aukční síně Burda Auction. Podle něj může jít o člověka, který si od odborníků nechá nárazově doporučit skutečnou cennost, do které by své peníze mohl uložit. V zásadě jsou tak dva druhy investorů. „Drahé známky kupují jednak ti, kteří vysloveně hledí na možnost zhodnocení. A pak jsou tu investoři-sběratelé, kteří to též dělají kvůli výnosu, ale zároveň studují odbornou literaturu a usilují například o ucelenost svých sbírek,“ doplnil Richard Burda.

Filatelie jako investiční příležitost

Přehlídkou takovýchto příležitostí bude letošní veletrh Sběratel, kde je filatelie hlavním tématem. „Vystavovatelé ukáží i velmi hodnotné exempláře. Ročně se v České republice vydraží v aukcích známky za miliony korun,“ uvádí ředitel veletrhu Jindřich Jirásek a uvádí zároveň jak velký filatelistický trh v Česku je. Může jít o desítky milionů korun ročně.

Tato doplatní známka se draží s vyvolávací cenou 14 tisíc korun. Svým charakterem je to vzácná známka – takzvaná výpotřební s motivem Hradčan.

REKLAMA

Známý je například chybotisk 50ti haléřové známky z První republiky. Známka, u které pošta omylem přetiskla hodnotu z 50 haléřů opět na 50 haléřů s textem DOPLATIT, je unikátem. Je jich asi jenom 17 exemplářů. Taková známka může mít hodnotu přes milion korun. „Pokud bychom tedy hledali českého Modrého Mauritia, budeme se pohybovat v jednotkách milionů,“ dodává s úsměvem Jirásek. Nedávná akvizice skutečného Mauritia českým investorem se odhaduje na 100 milionů.

Na aukcích v Česku se vyvolávací ceny běžně pohybují nad 20 tisíci korunami a dosahují i statisícových hodnot. Není výjimkou, že dosažená cena dosáhne třeba dvojnásobku. Aukce známky či archu v milionových hodnotách není častá, ale vyskytuje se. „Takové známky musí být staré s datem tisku před rokem 1900. A velmi ceněné jsou veškeré rarity nebo známky s chybou či kazem,“ naznačuje Richard Burda, ve kterých vodách hledat drahé známky.

Stárnoucí, ale atraktivní obor

Všichni odborníci, kteří se chystají na letošním Sběrateli vystavovat, se shodnou v jednom – filatelie je obor mimořádně vhodný pro investice, ale je nutné se v problematice dobře orientovat.

REKLAMA

„Je nás stále méně,“ doplňuje k tomu tajemník filatelistického klubu Olympsport, Václav Diviš: „Proto se snažíme získat pro náš obor i mládí.“ To ovšem neznamená, že by v době elektronické komunikace byla filatelie neatraktivní pro investice. Právě naopak.

Filatielie má svá specifika

Kdo chce filatelii brát jako investiční byznys, musí však umět ovládnout celou škálu různých obchodních kanálů. Obchody se jistě budou uzavírat i na letošním Sběrateli. Mnohé transakce probíhají na bázi osobního kontaktu sběratelů, jiné přes aukční společnosti. I proto je velmi těžké odhadnout, jaký investiční objem tato branže vůbec má.

„Navíc vám málokterý majitel bude vykládat, co všechno vlastní a kde svou sbírku má,“ naznačuje ředitel Jirásek. Podle něj všechno je zároveň otázka bezpečnosti. I tomu se letošní Sběratel věnuje – obsáhle se na veletrhu bude rozebírat zabezpečení a pojištění sbírek. 

Tisková zpráva: Sberatel.info

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *