Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Investoři na platformě Bondster v dubnu proinvestovali stejně jako před koronaviremInvestoři na platformě Bondster v dubnu proinvestovali stejně jako před koronavirem

InvesticePůjčky 06.05.2021 | 12:00 0 Komentářů

Investování do půjček je v posledních letech na prudkém celosvětovém vzestupu. Během loňského propuknutí pandemie koronaviru však podobně jako ostatní ekonomická odvětví zaznamenaly i tyto investice výrazný pokles zájmu. Od té doby však evropský trh vyrostl o desítky procent. V dubnu investoři na české online platformě Bondster.cz dokonce proinvestovali 89,4 milionu korun, což je na podobné úrovni jako před koronavirem. 

Jak vyplývá z dat portálů P2Pmarketdata.com a TodoCrowdlending.com, růst evropského trhu s P2P (peer-to-peer) investicemi pokračuje. Po nenadálém šoku způsobeném pandemií, kdy objemy investic v dubnu 2020 klesly o 80 %, trh stabilně roste. Podle posledních dat z března 2021 už investoři na evropských P2P platformách proinvestovali dvaapůlkrát vyšší objemy peněz, než kolik proinvestovali ve zmiňovaném dubnu 2020.

Podobný vývoj zaznamenává také česká investiční platforma Bondster.cz, která vznikla v roce 2017. Během prvních dvou let získala důvěru přes 6 tisíc investorů, kteří na ní celkem proinvestovali 392 milionů korun. Před rokem ji využívalo již více než 9 tisíc investorů, s proinvestovanou 1,1 miliardy a na přelomu dubna a května 2021 platforma přesáhla celkový počet 12 tisíc investorů s proinvestovanou částkou více než 1,6 miliardy korun.

 

Výše investic je na úrovni jako před pandemií

Vlivem pandemie na platformě Bondster.cz investoři snížili proinvestované objemy o 85 % – částka klesla z 86,5 milionu korun (únor 2020) a 76,3 milionu (březen 2020) na 13 milionů (duben 2020). Od té doby se nicméně aktivita investorů kontinuálně zvyšovala a o rok později, v dubnu 2021, už investoři na platformě proinvestovali více než89,4 milionu korun, čímž se bezpečně dostali na stejnou úroveň jako před pandemií.

„Koronakrize představuje největší ekonomickou krizi od druhé světové války a pro P2P trh znamenala první a zároveň pořádnou zatěžkávací zkoušku. Několik investičních platforem krizi nezvládlo, a to zvláště první vlnu pandemie, která pro všechny představovala blesk z čistého nebe. Několik z nich proto přestalo fungovat,“ uvádí Pavel Klema, generální ředitel Bondsteru, podle něhož se tak trh pročistil a zůstaly jen platformy postavené na stabilních základech.

 

Bondster dvojkou v Evropě

Jak se českému Bondsteru podařilo dostat na předpandemickou úroveň vysvětluje Pavel Klema následovně: „Navzdory určitým obtížím, které jsme na počátku pandemie zaznamenali, jsme se vypořádali s krizí dobře, což investoři oceňují zvyšujícími se objemy investic i rostoucími počty nových investorů. V posledních měsících zaznamenáváme zvláště vyšší registrace ze strany zahraničních investorů. Ale i čeští investoři na tuzemském trhu vidí, že při porovnání poměru nákladů a výnosů nejrůznějších druhů investic patří investice do zajištěných půjček mezi nejlepší formy zhodnocení finančních prostředků.“

Jeho slova potvrzují dlouhodobé výsledky Bondsteru v mezinárodním srovnání evropských P2P platforem, které provádí portál TodoCrowdlending.com. Ve srovnání výnosnosti více než stovky monitorovaných platforem v březnu 2021 dosáhla česká platforma s výnosem 14,9 % u eurových investic celkového druhého místa.

 

Klíčová výnosnost

Ziskovost z investování je u investorů vedle bezpečnosti hlavním kritériem pro rozhodnutí, zda budou na dané platformě investovat. Průměrné roční zhodnocení se na Bondsteru oproti loňskému roku zvýšilo ze 7,2 % na aktuálních 7,8 % u investic v českých korunách. V eurech se průměrné roční zhodnocení na Bondsteru od března 2020 zvedlo z 12,5 % na současných 14,9 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.