Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Investoři jsou nadále ochotní kupovat české státní obligace se záporným výnosem

Investice 13.07.2017 | 16:59 0 Komentářů

Z pohledu makroekonomických událostí se ve střední Evropě ve čtvrtek prakticky nic nedělo. Kurz koruny proti euru se dnes pohyboval v úzkém pásmu 26,09-23,13 CZK/EUR a odpoledne uzavírá na hodnotě 26,10 CZK/EUR, tedy stejné jako ve středu.

Jedinou zajímavější událostí byla aukce českých státních pokladničních poukázek. Stát v ní investorům prodal poukázky za 26 miliard korun s výnosem -0,4 %. Na trh má totiž stále vliv v dubnu ukončený kurzový závazek České národní banky. Pro zahraniční investory je nadále velmi výhodné vypůjčit si české koruny (oproti zápůjčce tvrdé měny jako je dolar nebo euro), jelikož za tuto operaci dostanou prémii. Koruny poté investoři zaparkují právě třeba do státních pokladničních poukázek a ona prémie jim více než pokryje záporný výnos ze státních obligací. Stát díky dnešní aukci získal zhruba 16 milionů korun.

Dnes prodané poukázky mají splatnost 8. září, tedy před koncem třetího čtvrtletí – stejně jako všechny ostatní emise, které byly od začátku roku vydány. Podle našich výpočtů tak bude Ministerstvo financí moci na začátku října (před volbami) oznámit pokles státního dluhu těsně pod loňskou úroveň. Pokladniční poukázky by přitom mohlo ministerstvo prodávat i s delší splatností.

Zítra bude v České republice zveřejněna květnová bilance běžného účtu. Očekáváme, že běžný účet letos poprvé vykáže schodek, a to kvůli předpokládanému odlivu dividend do zahraničí.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.