Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

Investiční whisky Caperdonich 1997 z již neexistující palírny je novou nabídkou Portu Gallery

Investice 20.08.2020 | 17:34 0 Komentářů

Investiční on-line galerie Portu Gallery zahájila dnes úpis na unikátní sud skotské Caperdonich whisky z roku 1997. Hodnota úpisu je 1 430 000 korun a investiční příležitost bude otevřena pouhý měsíc do 21. září. Po veteránech, historických houslích, sběratelských hodinkách a raritní československé známce tak Portu Gallery otevírá možnost investice do dalšího atraktivního a žádaného segmentu – investičního alkoholu.

Caperdonich je odborníky uznávanou a vyhledávanou whisky. Historie palírny sahá až do roku 1897, příběh Caperdonich whisky se ale začíná psát až v roce 1967, kdy palírna prochází rekonstrukcí, mění název a také, tak trochu zázračně, i charakter samotné whisky. Elegantní, ovocná a kořeněná whisky začala být ve své době velmi žádána a byla vyráběna hlavně pro blended whisky, zejména pro značky Chivas Regal a Passport.

„Tím, že byla většina produkce palírny určena pro míchání s whisky z jiných palíren, zásoba sudů pro single malt lahvování byla malá a s časem se stále zmenšuje. Hodnota těchto sudů proto není jen výsledkem působení času, ale i zvyšující se raritou, která vždy vzroste s nalahvováním dalšího sudu z této palírny.“ vysvětluje Viliam Tomčányi, člen investiční komise Portu Gallery pro investiční alkohol a doplňuje: „Palírna byla v roce 2000 odkoupena, po dvou letech uzavřena a v roce 2011 zbourána. Whisky se jménem Caperdonich proto už nikdy nebude vypálena a do lahví se dostane jenom vyzrálá whisky z již naplněných sudů. To z ní činí unikát s dobrým investičním potenciálem.“  Portu Gallery je vlastníkem sudu, který je uložen ve skotském Cumberlandu pod číselným označením #19796.

S uzavřením palírny v roce 2002 zájem o whisky Caperdonich, díky její delikátní, precizně vyvážené chuti a unikátnosti, roste. Aktuální ceny se pohybují okolo 9 000 – 15 000 korun za láhev 23leté Caperdonich whisky.

V současné době je možné na Portu Gallery investovat už od jedné koruny do otevřených úpisů na  výše zmíněnou whisky Caperdonich 1997 nebo do historického automobilu Alfa Romeo 1900C z roku 1953. „Jsme rádi, že Češi začínají vnímat investiční potenciál sběratelských a uměleckých předmětů. Svědčí o tom zájem o námi nabízené kusy. V minulém týdnu otevřený úpis na raritní československou známku Nitra 1933 byl upsán během pouhých pěti dnů, sběratelské hodinky Rolex GMT Master dokonce v průběhu 24 hodin od otevření úpisu,“ uzavírá Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu. Do uzavřených i stávajících úpisů zde zainvestovalo už více než 400 investorů částku téměř 29 milionů korun.

Tisková zpráva WOOD & Company

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.