Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Investice si v německé ekonomice vybraly po dvou silných čtvrtletích oddechový čas

Makro 25.08.2015 | 12:10 0 Komentářů

Data z Německa hlásí, že růst HDP byl ve druhém čtvrtletí tažen především exporty, zatímco investice si v německé ekonomice vybraly po dvou silných čtvrtletích oddechový čas, což platí především o stavebnictví. Z pohledu trendu ale domácí poptávka v německé ekonomice sílí, což platí i o investičních výdajích firem.

Měsíční průzkum Ifo institutu za měsíc srpen zároveň hlásí nečekané zlepšení nálady v německé ekonomice, což vysílá pozitivní signál ohledně pravděpodobného výkonu HDP Německa v letošním třetím čtvrtletí.

Rizikem zůstává vývoj v Číně a s ním související destabilizace světových akciových trhů: Německo je světovou exportní velmocí a význam čínského trhu z pohledu německých výrobců a vývozců v uplynulých letech silně vzrostl.

Sdílím ale názor, že čínská ekonomika se tzv. tvrdému přistání vyhne, a že se zklidní situace i na světových finančních trzích. Německá ekonomika by si tak měla udržet solidní růst i v dalších čtvrtletích, což představuje důležitý faktor pro středoevropský region včetně ekonomiky české

Německý HDP v letošním druhém čtvrtletí zrychlil svůj růst: tuto pozitivní zprávu dnes potvrdila detailní data. Detailní statistika zároveň hlásí, že hlavním tahounem mezičtvrtletního růstu německé ekonomiky (jenž činil 0,4 %) byl zahraniční obchod. Domácí poptávka jako celek klesla, když rostla spotřeba – jak soukromá, tak vládní – a klesly investiční výdaje a především pak tvorba zásob. V případě investičních výdajů klesly investice ve stavebním sektoru, k poklesu ale došlo poté, co předchozí dvě čtvrtletí, tedy počátek roku letošního a závěr roku 2014, vykázaly velmi silný růst investičních výdajů podniků působících v německé ekonomice. Jsem toho názoru, že letošní druhé čtvrtletí bylo v tomto směru atypické: domácí poptávka a v prvé řadě investiční výdaje zůstávají v případě Německa v růstovém trendu a do budoucna bych čekal, že typickým obrázkem bude růst HDP tažený domácí poptávkou, přičemž zahraniční obchod bude mít příspěvek spíše negativní s tím, jak růst vývozů bude překonán ještě výraznějším růstem dovozů do Německa, což bude reflexí zmíněného růstu domácí poptávky v německé ekonomice.

Dnes dopoledne zveřejnil Ifo institut svůj pravidelný měsíční průzkum nálady v německé ekonomice. Jde o průzkum za měsíc srpen a zjištění je, že se nálada nečekaně zlepšila. Souhrnný Ifo index se dostal na své tříměsíční maximum, sentiment se zlepšil především v maloobchodě, ale také ve stavebnictví. Výrazné zlepšení sentimentu hlásí také služby, jež jsou z principu orientovány především na domácí poptávku. Mírně se zhoršil sentiment ve zpracovatelském průmyslu, kde se zhoršila očekávání firem ohledně dalšího vývoje jejich byznysu. Toto dle mého názoru může souviset s nejistotami ohledně čínské ekonomiky, jež jsou reflektovány též turbulencemi na světových akciových trzích. Německo je exportní velmoc a role Číny coby exportní destinace v uplynulých letech výrazně vzrostla, závažnější problémy čínské ekonomiky by se proto podepsaly i na exportně orientované německé ekonomice, což by mělo následně přesah i do ekonomik středoevropských. Sdílím ale názor, že se Čína vyhne černému scénáři tvrdého přistání její ekonomiky: pokud je tento pohled správný, tak by se měly zklidnit také globální akciové trhy. To by mělo pozitivní dopad i na sentiment a aktivitu v německé ekonomice, což je významný barometr také pro ekonomiky středoevropského regionu, včetně té české.

Data z německé ekonomiky celkově vyznívají pozitivně, karty pro vývoj ve zbytku roku se ale momentálně rozdávají v Asii, konkrétně v Číně. Sdílím názor, že obavy ohledně situace v Číně, jež dominovaly na finančních trzích v uplynulých dvou týdnech, jsou přehnané, a že německá ekonomika bude moci pokračovat v solidním růstu i v dalších čtvrtletích.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.