CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

25. 08. 2015

0 komentářů

Investice si v německé ekonomice vybraly po dvou silných čtvrtletích oddechový čas

 


 

Měsíční průzkum Ifo institutu za měsíc srpen zároveň hlásí nečekané zlepšení nálady v německé ekonomice, což vysílá pozitivní signál ohledně pravděpodobného výkonu HDP Německa v letošním třetím čtvrtletí.

Rizikem zůstává vývoj v Číně a s ním související destabilizace světových akciových trhů: Německo je světovou exportní velmocí a význam čínského trhu z pohledu německých výrobců a vývozců v uplynulých letech silně vzrostl.

Sdílím ale názor, že čínská ekonomika se tzv. tvrdému přistání vyhne, a že se zklidní situace i na světových finančních trzích. Německá ekonomika by si tak měla udržet solidní růst i v dalších čtvrtletích, což představuje důležitý faktor pro středoevropský region včetně ekonomiky české

Německý HDP v letošním druhém čtvrtletí zrychlil svůj růst: tuto pozitivní zprávu dnes potvrdila detailní data. Detailní statistika zároveň hlásí, že hlavním tahounem mezičtvrtletního růstu německé ekonomiky (jenž činil 0,4 %) byl zahraniční obchod. Domácí poptávka jako celek klesla, když rostla spotřeba – jak soukromá, tak vládní – a klesly investiční výdaje a především pak tvorba zásob. V případě investičních výdajů klesly investice ve stavebním sektoru, k poklesu ale došlo poté, co předchozí dvě čtvrtletí, tedy počátek roku letošního a závěr roku 2014, vykázaly velmi silný růst investičních výdajů podniků působících v německé ekonomice. Jsem toho názoru, že letošní druhé čtvrtletí bylo v tomto směru atypické: domácí poptávka a v prvé řadě investiční výdaje zůstávají v případě Německa v růstovém trendu a do budoucna bych čekal, že typickým obrázkem bude růst HDP tažený domácí poptávkou, přičemž zahraniční obchod bude mít příspěvek spíše negativní s tím, jak růst vývozů bude překonán ještě výraznějším růstem dovozů do Německa, což bude reflexí zmíněného růstu domácí poptávky v německé ekonomice.

Dnes dopoledne zveřejnil Ifo institut svůj pravidelný měsíční průzkum nálady v německé ekonomice. Jde o průzkum za měsíc srpen a zjištění je, že se nálada nečekaně zlepšila. Souhrnný Ifo index se dostal na své tříměsíční maximum, sentiment se zlepšil především v maloobchodě, ale také ve stavebnictví. Výrazné zlepšení sentimentu hlásí také služby, jež jsou z principu orientovány především na domácí poptávku. Mírně se zhoršil sentiment ve zpracovatelském průmyslu, kde se zhoršila očekávání firem ohledně dalšího vývoje jejich byznysu. Toto dle mého názoru může souviset s nejistotami ohledně čínské ekonomiky, jež jsou reflektovány též turbulencemi na světových akciových trzích. Německo je exportní velmoc a role Číny coby exportní destinace v uplynulých letech výrazně vzrostla, závažnější problémy čínské ekonomiky by se proto podepsaly i na exportně orientované německé ekonomice, což by mělo následně přesah i do ekonomik středoevropských. Sdílím ale názor, že se Čína vyhne černému scénáři tvrdého přistání její ekonomiky: pokud je tento pohled správný, tak by se měly zklidnit také globální akciové trhy. To by mělo pozitivní dopad i na sentiment a aktivitu v německé ekonomice, což je významný barometr také pro ekonomiky středoevropského regionu, včetně té české.

REKLAMA

Data z německé ekonomiky celkově vyznívají pozitivně, karty pro vývoj ve zbytku roku se ale momentálně rozdávají v Asii, konkrétně v Číně. Sdílím názor, že obavy ohledně situace v Číně, jež dominovaly na finančních trzích v uplynulých dvou týdnech, jsou přehnané, a že německá ekonomika bude moci pokračovat v solidním růstu i v dalších čtvrtletích.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *