Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Inflační překvapení korunu nenakoplo

InvesticeMakro 11.03.2019 | 16:40 0 Komentářů

Únorová inflace překvapivě zrychlila o dvě desetiny na 2,7 %, a zůstala tak tři desetiny nad prognózou ČNB. Důvodem rychlejší únorové dynamiky byl především rychlejší růst cen potravin.

Rovněž ČNB ve svém komentáři k inflaci vidí pokračující silné celkové inflační tlaky. Zatímco v budoucnosti ČNB očekává, že růst dovozních cen bude slábnout díky silnější koruně, domácí inflační tlaky budou polevovat s tím, jak bude klesat dynamika mezd. O snižování mzdového růstu mluvil ve svém rozhovoru pro týdeník Euro také guvernér J. Rusnok. Chválil si také, že v současnosti je centrální banka v komfortní situaci díky předchozímu zvyšování sazeb, které jim dává prostor pro uvolnění měnové politiky v případě nutnosti.

K dalšímu růstu sazeb se ale nevyjádřil. Trh po zveřejnění statistiky inflace pravděpodobnost zvyšování sazeb přehodnotil jenom mírně, růstu sazeb v březnu věří méně než před páteční statistikou českých mezd, která naopak výrazně zklamala. I my v tuhle chvíli vidíme velké riziko, že k dalšímu zvyšování sazeb dojde až v květnu.

Domácí měna však na tuto statistiku nereagovala, spíš naopak ještě o dva haléře oslabila na 25,65 CZK/EUR. Podobně jako koruna i forint během dne ztratil 0,1 % a skončil na 315,7 HUF/EUR, zatímco zlotý jako jediná měna v regionu o desetinu posílil a na okamžik se dostal na nejsilnější hodnotu za poslední měsíc, 4,294 PLN/EUR.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.