CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 04. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Inflace zpomalila pátý měsíc v řadě

 

V březnu spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,1 %, což je plně v souladu s naším odhadem. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 1,7 %. Jedná se o páté zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 %) dostala na své cyklické maximum.

Loading



 


Za meziměsíčním poklesem cen stojí hlavně nižší ceny dovolených o 5 % a mírné zlevnění potravin. Na druhou stranu zdražilo oblečení a obuv. Opět zlevnily vejce meziměsíčně o 9,1 %. Mírně zdražilo ovoce a zelenina. Jádrová inflace dle našich odhadů také zpomalila na 1,7 % r/r. 

Rozklad meziměsíčního vývoje cen:

-0,1 % = – 0,1 (potraviny a nealkoholické nápoje) + 0,1 (odívání a obuv) – 0,1 pb (rekreace a kultura) 

Rozklad meziročního vývoje cen:

1,7 % = + 0,4 pb (potraviny a nealkoholické nápoje) + 0,2 pb (alkoholické nápoje a tabák) + 0,6 pb (bydlení, voda, energie, paliva) + 0,1 (bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy) + 0,1 pb (zdraví) + 0,1 pb (doprava) – 0,1 pb (pošty a telekomunikace) + 0,2 (stravování a ubytování) + 0,1 pb (ostatní zboží a služby)

REKLAMA

V roce 2017 průměrná spotřebitelská inflace dosáhla 2,5 % r/r. Od nového roku míra inflace výrazně zpomaluje, za čímž stojí pokles cen potravin, které doposud hrály roli hlavního tahouna růstu cen. K tomu se přidává souhra sezónních faktorů nebo mírné zlevňování pohonných hmot. Ani nejrychlejší růst mezd od roku 2008 se prozatím nepropisuje do inflace. Dodatečný příjem, tak jde spíše do splácení starých dluhů nebo do nákupu nemovitostí, které dlouhodobě mají příznaky přehřívání. Sedmé čtvrtletí dvouciferného růstu cen nemovitostí v řadě tak může být známkou skryté inflace, která je minimálně zohledněná v indexu spotřebitelských cen.

I přes to očekáváme, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %. To podle našeho názoru povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB. Do konce roku se tak podle naších odhadů stane ještě dvakrát, vždy s novou makroekonomickou prognózou centrální banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *