Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Inflace zpomalila – dočasně

Makro 10.12.2018 | 09:33 0 Komentářů

Listopadová inflace zpomalila z říjnových 2,2 % na 2,0 %. V meziměsíčním srovnání cenová hladina poklesla o jednu desetinu. Za tímto vývoje stály především volatilní ceny potravin. Nižší byly jak ceny ovoce a zeleniny, tak i dalších potravin jako masa, cukru či nealkoholických nápojů.

Vzhledem k letošní slabší úrodě si však ceny potravin poklesu dlouho neužijí a v následujících měsících zřejmě naberou opačný směr. Trochu překvapivě se do inflace ještě příliš nepromítl výrazný propad ceny ropy na světových trzích. Ta je ve srovnání se začátkem října skoro o 25 dolarů níže. Do spotřebitelských cen se její snížení (na rozdíl od růstu) však přenáší často se zpožděním, a tak tento výrazný propad zřejmě uvidíme až v prosincové statistice.  Jádrová inflace v listopadu v meziměsíčním srovnání přidala další dvě desetiny. V meziročním srovnání se tak již nachází na 2,6 %.Vzhledem k utaženému trhu práce a rychle rostoucím mzdám se na vyšších úrovních bude zřejmě držet i v následujících měsících.

Česká národní banka očekávala listopadovou inflaci na úrovni 2,5 %. Zveřejněná data tak za její prognózou zaostala o pět desetin. To je jeden z důvodů, proč se domníváme, že si centrální banka dá v prosinci se zvyšováním úrokových sazeb pauzu. Ta jí však dlouho nevydrží. Vlivem zdražování cen energií a nízké statistické základny z letošního roku by se inflace v prvních třech měsících příštího roku mohla dostat až ke 3 %. Vysoká zůstane i jádrová inflace. Centrální banka tak bude muset v utahování měnových podmínek pokračovat. Podle naší prognózy k tomuto opatření sáhne v příštím roce celkem třikrát a to v únoru, květnu a srpnu. Repo sazba by tak na konci příštího roku měla dosáhnout 2,5 %.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.