Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Inflace zpomalila čtvrtý měsíc v řadě

Makro Raiffeisenbank 09.03.2018 | 11:00 0 Komentářů

V únoru spotřebitelské ceny zůstaly meziměsíčně beze změny. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 1,8 %, což je plně v souladu s naším odhadem. Trh očekával o dvě desetiny rychlejší růst cen. Jedná se o čtvrté zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 % r/r) dostala na své cyklické maximum.

Vlivem sezónních faktorů meziměsíčně vzrostly ceny dovolených. Zdražilo také ovoce nebo drůbež. Na druhou stranu poklesla cena vajec a to až o více než 10 %. Jádrová inflace dle našich odhadů také zpomalila na 1,8 % r/r. 

Rozklad meziměsíčního vývoje cen:

0,0 % = – 0,1 (potraviny a nealkoholické nápoje) – 0,1 (alkoholické nápoje a tabák) + 0,1 pb (rekreace a kultura) + 0,1 pb (ostatní zboží a služby) 

Rozklad meziročního vývoje cen:

1,8 % = + 0,5 pb (potraviny a nealkoholické nápoje) + 0,2 pb (alkoholické nápoje a tabák) + 0,6 pb (bydlení, voda, energie, paliva) + 0,1 pb (zdraví) + 0,1 pb (doprava) + 0,2 pb (stravování a ubytování) + 0,1 pb (ostatní zboží a služby)

V roce 2017 průměrná spotřebitelská inflace dosáhla 2,5 % r/r. I přes zpomalování tempa inflace v posledních měsících očekáváme, že se v průběhu roku opět přiblíží k horní hranici inflačního cíle. Hlavním důvodem bude kumulace inflačních tlaků především mzdových. Mzdy v posledním čtvrtletí vzrostly meziročně o 8 % v nominálním vyjádření, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %. 

To podle našeho názoru vytváří prostor pro další utahování měnové politiky ČNB. Podle nové prognózy centrální banky však v tomto roce již k dalšímu zvyšování úrokových sazeb nedojde a o zbytek utahování měnových podmínek se postará posilující koruna. Nicméně podle vyjádření guvernéra J. Rusnoka je ještě jedno zvýšení „velmi pravděpodobné“. To nedávno potvrdil i další člen bankovní rady V. Benda. 

Nedostatečné posilování koruny však donutí ČNB zvyšovat úrokové sazby vícekrát, než v současnosti říká její prognóza. Do konce roku 2018 se tak podle našich odhadů stane ještě dvakrát. Koruna je dlouhodobě zatížena velkým objemem zahraničních investorů, kteří spekulují na její další posilování. Tím vzniká riziko jejich náhlého odchodu, který by způsobil oslabení koruny. Impulzem k tomu může být právě neaktivní měnová politika ČNB. Nezvyšování úrokových sazeb si mohou totiž vyložit jako pauzu v „normalizaci“ měnové politiky a odejít z korunového trhu. Podobným impulsem může být plánovaný obrat v měnové politice ECB v druhé polovině roku v podobě konce kvantitativního uvolňování. Koruna na výsledek reagovala oslabením o pět haléřů na EUR/CZK 25,46. 

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.