CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

09. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Inflace se dostala mírně pod 2% cíl ČNB, růst mezd v závěru roku zrychlil o 8 %

 

Meziroční růst cen v únoru zpomalil z lednových 2,2 % na 1,8 %, meziměsíčně ceny stagnovaly. Růst cen v únoru tak skončil pod očekáváním trhu (2,0 %) i za odhadem ČNB ve výši 2,2 %.

Loading



 

Zpomalení meziroční inflace ve srovnání s lednem však bylo způsobeno výhradně nižším růstem cen potravin a alkoholických nápojů. Ceny služeb meziročně rostly o 2,4 %. V následujících měsících by se měla inflace opět vrátit k 2% inflačnímu cíl. Hlavním proinflačním faktorem v letošním roce bude spotřeba domácností a růst mezd. Ty v závěru minulého roku rostly o 8 % za celý minulý rok pak o 7 %. V letošním roce by měla dynamika mezd dále zrychlit, čemuž pomůže přehřívající se trh práce a nedostatek vhodné pracovní síly spojený se sílícím tlakem odborů.

Inflace dosáhla svého vrcholu v říjnu minulého roku ve výši 2,9 % a od té doby postupně zpomaluje. Za tím stojí jednak efekt srovnávací základy, jelikož ceny na přelomu roku 2016/2017 začaly zrychlovat z titulu rychlejšího růstu cen potravin a cen v restauracích z titulu zavedení EET. Svou roli má však i silnější kurz koruny, který dle našich odhadů z meziroční inflace odečítá již kolem 0.4pb. Naopak metodická úprava spotřebitelského koše a vah jednotlivých položek, kterou provedl ČSÚ začátkem letošního roku, působí dle našich odhadů mírně proinflačně, a to zejména z důvodu dalšího zvýšení vah imputovaného nájemného. Nicméně nová struktura spotřebitelského koše děla odhady inflace nyní méně přesné.

V únoru meziroční růst cen zpomalil pod 2% inflační cíl, to jde však zejména na vrub nižšímu růst cen potravin a alkoholických nápojů. Meziroční růst cen potravin zpomalil ze 4,5 % na 2,3 a příspěvek k růstu inflace se tak snížil z 0,8 na 0,4 pb. V obdobném směru pak působil i pokles cen alkoholických nápojů. Tyto položky tak byly zejména za meziročním zpomalením inflace z 2,2 na 1,8 %, což z pohledu ČNB nepředstavuje žádný problém (viz Tabulka).

I přes efekt vyšší srovnávací základny a silnější kurz koruny by se inflace měla v následujících měsících opět vrátit k cíli ČNB, nejistotou je však tradiční vývoj cen potravin a pohonných hmot. Ceny služeb však v únoru rostly o 2,4 %, ČNB tak zpomalující inflaci nebude vnímat příliš negativně, jelikož jde o krátkodobý jev. Hlavním proinflačním faktorem v letošním roce bude spotřeba domácností a růst mezd.

REKLAMA

Ty v posledním čtvrtletí minulého roku meziročně vzrostly o 8 %. Průměrné mzdy zrychlily jak v tzv. tržních odvětvích (z 6,8 % na 7,6 %), ale zejména v netržních odvětvích díky listopadovému navýšení platů státních zaměstnanců o 10 % a růstu platu učitelů o 15 %. V netržních odvětvích tak dosáhl růst průměrné mzdy téměř k 10 % (graf 1).  Průměrný růst mezd za celý rok 2017 dosáhl necelých 7 %, což představuje nejvyšší růst od roku 2008, kdy dosáhl 7,9 %. Pokud zohledníme i růst inflace, pak reálné mzdy vzrostly v minulém roce o 4,4 %. To pak představuje nejrychlejší tempo růstu od roku 2003. V letošním roce by zároveň měla dynamika mezd ještě dále zrychlit, čemuž pomůže přehřívající se trh práce a nedostatek vhodné pracovní síly spojený se sílícím tlakem odborů, pro letošní rok očekáváme růst mezd až o 8 %. Spotřeba domácností tak bude v letošním roce patřit mezi hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky. Díky robustnímu růstu mezd tak nepředstavuje dočasně nižší inflace pro ČNB problém.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *