Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Inflace na vrcholu

InvesticeMakro 09.11.2017 | 09:32 0 Komentářů

Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,9 %. To je nejrychlejší tempo od roku 2012. Růst spotřebitelských cen byl tak plně v souladu s prognózou centrální banky (2,9 % y/y). Ve srovnání s přechozím měsícem cenová hladina vzrostla o 0,5 %. Stouply především ceny potravin v důsledku vyšších cen zeleniny, ale i másla, ovoce a vajec. K cenovému růstu v říjnu přispělo i sezónní zdražení oblečení a obuvi. V důsledku vývoje cen ropy na světových trzích jsme zaplatili více i na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot byly v říjnu vyšší o 0,8 m/m.

Kurz koruny na zveřejněná data reagoval posílením o 0,3 % na 25,52 CZK/EUR.

Inflace podle naší prognózy již dosáhla svého vrcholu. Do konce letošního roku by se měla držet v horní polovině tolerančního pásma ČNB, v příštím roce však bude její tempo zvolňovat. Ceny potravin, které byly směrem nahoru hnány především rostoucími cenami mléčných a živočišných výrobků, by se měly v následujících měsících stabilizovat. Ceny pohonných hmot budou v příštím roce díky nižším cenám ropy a silnějšímu kurzu koruny vůči dolaru růst cenové hladiny dokonce brzdit. Ke snižování meziročního cenového růstu bude od listopadu přispívat i vysoká statistická základna. Nejdůležitější položkou cenového růstu zůstanou jádrové ceny. Ty stoupají díky akceleraci mezd a silné domácí poptávce. Jádrová inflace dosáhne v příštím roce podle našeho odhadu po letošních 2,4 % silných 2,5 %.

Centrální banka tak bude muset v utahování měnové politiky pokračovat. Podle naší prognózy bude zvyšovat úrokové sazby každé čtvrtletí o 25 bb a to až do Q1 19, což bude vrchol tohoto cyklu. Tříměsíční sazba by se podle našeho odhadu měl v Q2 19 nacházet na úrovni 1,9 %. Úvěry, včetně těch hypotečních, tak budou postupně zdražovat.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.