Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Inflace je pod svým cílem. Vyšší úrokové sazby fungují

BH Securities 09.03.2018 | 09:52 0 Komentářů

„Díky zvyšování úrokových sazeb se České národní bance podařilo zkrotit inflaci. Vyšší úrokové sazby navíc pomohou zklidnit situaci na realitním trhu a česká ekonomika se postupně vrátí do rovnovážného stavu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Přestože se v roce 2018 bude inflace držet ve svém tolerančním pásmu, lze očekávat zdražování některých potravin. Tato situace nejvíce poškodí nízkopříjmové skupiny obyvatel,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v únoru zpomalila na 1,8 % a již je pod inflačním cílem 2,0 %. Inflace se dostala pod kontrolu po zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, čímž se ukazuje, že jde o účinný nástroj. Nižší inflace a vyšší úrokové sazby by mohly pomoci při krocení realitního trhu, který se začíná přehřívat.

Česká ekonomika je dlouhodobě nízkoinflační. Češi proto nejsou zvyklí na rychlé zdražování. V uplynulém roce zdražovaly hlavně potraviny, což se projevovalo negativně u nízkopříjmových skupin domácností. V letošním roce lze očekávat, že potraviny budou dál zdražovat, ale již pomalejším tempem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.