CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

10. 04. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Inflace dle očekávání zpomalila na 1,7 %, podíl nezaměstnaných osob v březnu dále poklesl

 

Březnová inflace zůstala dle očekávání pod 2% cílem ČNB a ve srovnání s únorem dále mírně zpomalila na 1,7 %. Meziměsíčně ceny mírně poklesly (-0,1 %). Za meziročním zpomalením inflace ve srovnání s únorem stály zejména nižší ceny potravin (-0,6 mom). Jejich meziroční dynamika zpomalila z 2,3 % na 1,9 %. Také ceny pohonných hmot mírně poklesly, a to jak meziměsíčně (-0,8 % mom), tak meziročně (-1.8% yoy), viz Tabulka.

Loading



 

Inflace dosáhla svého vrcholu v říjnu minulého roku ve výši 2,9 % a od té doby postupně zpomaluje. Za tím stojí jednak efekt srovnávací základy (ceny na přelomu roku 2016/2017 začaly zrychlovat z titulu rychlejšího růstu cen potravin a cen v restauracích z titulu zavedení EET) a také silnější kurz koruny. Velkou roli však mají samotné potraviny, zatímco jejich příspěvek k meziročnímu růstu cen činil v říjnu 2017 1,3 pb, nyní v březnu je pouhých 0,3 pb. Inflace je tak o jeden procentní bod nižší jen z titulu vývoje cen potravin. To však nepředstavuje z pohledu ČNB problém, jelikož jde o nabídkové vlivy. Ceny služeb v březnu meziročně rostly o 2,5 % a jejich meziroční dynamika ve srovnání s únorem mírně zrychlila.

Jak jsme uváděli již dříve, ČNB může inflace mírně pod cílem v současnosti vyhovovat, protože trh přestane sázet na další brzké zvyšování sazeb a nebude tak korunu tlačit k silnějším úrovním. Ekonomika tak nebude „chlazena“ silnější korunou, což ČNB nakonec umožní měnovou politiku utahovat právě prostřednictvím sazeb. I přes nižší inflaci tak stále počítáme se zvyšování sazeb ČNB v druhé polovině letošního roku.

Inflace se sice bude v příštích měsících spíše pohybovat mírně pod 2% cílem, ČNB však při nastavování měnová politiky nesleduje současnou inflaci, ale inflaci na horizontu roku, roku a půl. A ta může díky současnému vývoji na přehřátém trhu práce a zrychlující dynamice mezd zrychlovat nad 2% cíl ČNB. Díky robustnímu růstu mezd tak nepředstavuje dočasně nižší inflace pro ČNB problém.

Jak potvrzují dnešní čísla, tak práce se stále vyvíjí příznivě. Březnový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) dále poklesl z únorových 3,7 % na 3,5. Za nižší nezaměstnaností stojí jednak typické sezónní faktory a teplejší počasí, ale také pokračují příznivý ekonomický vývoj zvyšující poptávku firem po pracovnících. Volný počet pracovních míst se tak dále zvýšil a již přesahuje 253 tisíc. Pokud bychom se na trhu práce podívali různými optikami spojující počet nezaměstnaných osob, počet volných pracovních míst ale i celkový počet zaměstnaných osob, dostali bychom se vždy k úrovní výrazně převyšující předkrizový vrchol v první polovině roku 2008. V letošním roce se tak ekonomika dostane do situace, kdy volný počet pracovních míst bude převyšovat počet uchazečů o práci. Z tohoto vývoje v současnosti benefitují jak dlouhodobě nezaměstnaní, kteří se postupně zapojují do pracovního procesu, tak i nezaměstnaní bez kvalifikace.
Růst spotřebitelských cen

REKLAMA

Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *