Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Indikátor sentimentu ZEW v březnu: Němečtí finančníci na relativně pozitivní vlně

Investice 16.03.2017 | 10:27 0 Komentářů

V úterý byly zveřejněny březnové výsledky německého indikátoru ekonomického sentimentu ZEW, který u německých ekonomů a analytiků měří hodnocení aktuální ekonomické situace a očekávání do příštích šesti měsíců. Subindex očekávání na příštího půl roku vzrostl o 2,4 bodu na 12,8 bodů, což představuje výsledek v souladu s očekáváním trhu, nicméně stále pod dlouhodobým průměrem 23,9 bodů. Hodnocení aktuální situace se zlepšilo o 0,9 bodu na 77,3 bodů, což je nejvyšší úroveň od července 2011. 

Tato hodnota indikuje výrazný optimismus ohledně ekonomického vývoje v letošním prvním kvartálu v největší evropské ekonomice. ZEW Institut nicméně poznamenal, že „fakt, že index ZEW vykázal pouze mírné zlepšení, odráží současnou nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje“.

Celkově březnový průzkum ZEW naznačuje silný sentiment investorů na začátku roku. Vysoká úroveň subindexu hodnocení současného vývoje je plně v souladu s výsledky dalších indikátorů z poslední doby. Index nákupním manažerů PMI v průmyslu v únoru vzrostl na 59,3 bodů, což je nejvyšší úroveň za více než tři roky, a index hodnocení podnikatelského klimatu IFO zaznamenal další růst na 111,0 bodů, přičemž subindex hodnocení aktuálního vývoje vzrostl na nejvyšší úroveň za více než pět let. Společně s pozitivním překvapením v údajích o průmyslové produkci v lednu (+2,8 % meziměsíčně) tyto údaje naznačují zrychlení růstu HDP v prvním kvartálu. Pozitivní dynamika, nicméně stále podprůměrná úroveň subindexu očekávání ovšem naznačuje, že optimismus do příštích šesti měsíců je spíše opatrného rázu s tím, jak je budoucí vývoj do značné míry spojen s nejistotou kvůli nadcházejícím volbám u hlavních evropských obchodních partnerů Německa (Nizozemsko, Francie) a v samotném Německu na podzim, stejně jako s politickou nejistotou v USA (korporátní daňová reforma či protekcionistická opatření).

Michal Stupavský, investiční specialista Conseq Investment Management a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.