CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

02. 05. 2018

0 komentářů

Indikátor PMI v ČR oproti březnu zpomalil růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu jen nepatrně. Jde však o nejslabší růst od září 2017

 

Průzkumy PMI pro zpracovatelský průmysl dávají napříč středoevropským regionem smíšené signály, co se týče tempa růstu v tomto sektoru ekonomiky v letošním dubnu.
V případě české ekonomiky hlásí indikátor PMI v porovnání s březnem jen nepatrné zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, jde nicméně o nejslabší růst od loňského září.

Loading



 

I tak si ale tuzemský zpracovatelský průmysl momentálně vede lépe, než je tomu u dalších středoevropských ekonomik pokrytých PMI průzkumem, tedy u Maďarska a Polska.

V případě českého zpracovatelského průmyslu hlásí PMI průzkum zpomalení tempa růstu výroby, nicméně růst nových objednávek v dubnu zrychlil, což je příznivá zpráva.
V případě Maďarska růst průmyslové aktivity zpomalil poměrně prudce  a je nyní nejslabší od prosince 2016, když zpomalení růstu hlásí jak výroba, tak nové objednávky.
Pro Polsko hlásí PMI indikátor mírné zrychlení tempa růstu průmyslové aktivity, což je taženo především rychlejším růstem výroby, zatímco růst nových objednávek zesílil jen nepatrně.

Celkově lze konstatovat, že tempo růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu od počátku roku napříč středoevropským regionem zpomalilo, což platí i o českém průmyslu.
Tento vývoj odpovídá obdobné tendenci, kterou lze sledovat u zpracovatelského průmyslu v eurozóně, Německo nevyjímaje.

V tomto ohledu je ale třeba připomenout, že i nadále hovoříme o pokračování růstu průmyslové aktivity, a že indikátory PMI zůstávají velmi vysoko, což platí zejména pro zpracovatelský průmysl v české ekonomice a v Německu.
Osobně si myslím, že v průběhu druhého čtvrtletí může dojít ke stabilizaci tempa růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, respektive že vývoj PMI indikátoru by se v porovnání s letošním prvním čtvrtletím mohl zklidnit.

REKLAMA

I tak ale PMI průzkumy naznačují, že jak eurozóna, tak středoevropský region zřejmě zažily vrchol růstu hospodářského aktivity na přelomu loňského a letošního roku, a poté že v Evropě následovalo zpomalení tempa růstu, což platí i o počátku letošního jara.

Průzkum zároveň potvrzuje, že tuzemští výrobci i nadále zápasí s nedostatkem pracovní síly jak co do množství, tak vhodné kvalifikace, což samozřejmě není nijak překvapivá zpráva.
Jde o faktor, jenž bude letos brzdit tempo růstu jak průmyslové výroby, tak růstu české ekonomiky jako celku a s obdobným problémem zápasí i další ekonomiky v našem regionu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *