Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Index spotřebitelských cen – prosinec 2018

Makro 11.01.2019 | 12:09 0 Komentářů

Meziroční spotřebitelská inflace se tak i v prosinci nacházela pod odhadem České národní banky, který činil 2,5 %. Zároveň v závěru loňského roku došlo ke kumulaci protiinflačních rizik ve vnějším prostředí. Ačkoliv domácí ekonomika bude i letos generovat proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, tak očekávám, že bankovní rada České národní banky bude právě s přihlédnutím k vnějším protiinflačním rizikům výrazně opatrnější ohledně dalšího utahování měnové politiky.

Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,1 % a v meziročním srovnání inflace setrvala na 2,0 %. V souhrnu za celý rok 2018 spotřebitelské ceny vzrostly o 2,1 %.

V prosinci sice oproti listopadu významněji vzrostly ceny potravin, což však bylo kompenzováno levnějšími pohonnými hmotami a oblečením. Výsledně tak spotřebitelská inflace vzrostla jen mírně o 0,1 %.

V meziročním srovnání zůstaly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením včetně vody a energií, které přispívají z poloviny k celkovému růstu cen. Kladně k meziročnímu růst cen přispěl i dražší alkohol s tabákem a doprava, i když v případě dopravy se s ohledem na pokles cen ropy v závěru loňského roku příspěvek do inflace snížil. Stabilní zůstává příspěvek do meziroční inflace vykazují služby. Celkovou inflaci naopak po listopadu i v prosinci snižovaly potraviny.

Meziroční spotřebitelská inflace se tak i v prosinci nacházela pod odhadem České národní banky, který činil 2,5 %. Zároveň v závěru loňského roku došlo ke kumulaci protiinflačních rizik ve vnějším prostředí. Ačkoliv domácí ekonomika bude i letos generovat proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, tak očekávám, že bankovní rada České národní banky bude právě s přihlédnutím k vnějším protiinflačním rizikům výrazně opatrnější ohledně dalšího utahování měnové politiky. A to přes skutečnost, že meziroční růst inflace na začátku letošního roku může dočasně zamířit až ke 3 %.

Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.