CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

13. 02. 2019

0 komentářů

Index spotřebitelských cen (leden) – inflace na začátku roku pořádně přidala na tempu

 

Spotřebitelské ceny v lednu pořádně přidaly na tempu, když oproti prosinci vzrostly o 1,0 % a v meziročním srovnání o 2,5 %. To je výrazně nad prognózou České národní banky s 2,0 %.

Loading



 

K meziměsíčnímu zvýšení spotřebitelských cen v lednu významně přispěly náklady spojené s bydlením, a to zejména elektřina, jejíž cena vzrostla o 5,3 %. Ceny však významněji rostly i v případě tepla a teplé vody a vodného a stočného. Dalším důležitým přispívatelem do inflace byl v lednu alkohol, když jak ceny lihovin a vína vzrostly přes 8 %. Tradičním přispívatelem do růstu inflace jsou na začátku roku dovolené s komplexními službami, když letos růst činil 11,5 %. Na začátku roku zdražily i některé potraviny jako zelenina, ovoce či drůbeží maso.

V meziročním srovnání nejvíce rostly náklady spojené s bydlením a to o 4,9 %, když elektřina meziročně zdražila o plných 8,2 %. Náklady spojené s bydlením přitom v lednu stály více jak z poloviny za růstem spotřebitelských cen. Dražší byl meziročně i alkohol a tabák či služby typu finančních služeb a pojištění.

V lednu dále akcelerovaly ceny služeb, které meziročně vzrostly o 3,9 %, což lze zjednodušeně interpretovat tak, že v české ekonomice jsou na začátku letošního roku patrné silné domácí inflační tlaky.

Domácí ekonomika bude sice i letos generovat proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada České národní banky bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Výsledně se nedomnívám, že pro bankovní radu České národní banky dnešní čísla o inflaci představují výrazné riziko a to přes skutečnost, že se růst inflace v lednu nacházel o 0,5procentního bodu nad prognózou centrální banky.

REKLAMA

Miroslav Novák
Analytik Akcenta

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *