Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Index spotřebitelských cen – leden 2018

Investice 14.02.2018 | 09:45 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny v lednu oproti prosinci vzrostly o 0,6 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,2 % z prosincových 2,4 %. Meziroční růst spotřebitelských cen je zároveň nejslabší od loňského dubna, o což se z velké části postarala silná statistická základna z loňského ledna.

K meziměsíčnímu růstu cen v lednu přispěl především dražší alkohol, vzrostly ceny dovolených a také avizované zvýšení cen elektřiny. A inflaci směrem nahoru táhly i některé druhy potravin jako zelenina či část mléčných výrobků. Opačným směrem naopak působily povánoční výprodeje oblečení a obuvi a některé druhy potravin

Za zpomalením meziroční inflace stojí především potraviny, respektive nižší tempo jejich růstu než v předchozích měsících. Naopak vyšší podíl na meziročním růstu cen měly v lednu náklady spojené s bydlením a to jak kvůli vyšším cenám nájemného, tak vyšším cenám energií.

Spotřebitelská inflace v lednu sice směrem nahoru nepřekvapila, což však neznamená, že se jejího zrychlení nedočkáme v dalších měsících. V průběhu letošního roku mohou do spotřebitelské inflace totiž významněji proinflačně působit vyšší ceny služeb.

V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst spotřebitelské inflace podobně jako loni kolem 2,5 %, avšak s rizikem jejího vyššího růstu až k 3 %.

Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.