Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Index spotřebitelské inflace a zápis z měnového zasedání ČNB by neměly mít na kurz koruny větší dopad

Investice 10.11.2014 | 21:54 0 Komentářů

Centrální banky v ČR, Polsku, Velké Británii a eurozóně ponechaly minulý týden současné nastavení měnové politiky beze změny. Tento výsledek se všeobecně očekával s výjimkou centrální banky v Polsku, od které se předpokládalo snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

Americký dolar pokračoval v dosavadním růstovém trendu navzdory politickému vývoji v USA, kde volby vyhráli republikáni. Ti znovu ovládli Sněmovnu reprezentantů a Senát, čímž se nyní výrazně stíží pozice prezidenta Obamy k prosazení legislativy jeho administrativy. Cena ropy na světových trzích klesla na 3-leté minimum a vyvolala tak obavy z globální deflace. Ve spojených státech byly tyto obavy do určité míry kompenzovány příznivými ukazateli ekonomického růstu a údaji z trhu práce, které poskytly dolaru podporu. Index dolaru vůči koši světových měn posílil během týdne na nové 4-leté maximum. Největší zisky si americká měna připsala ve vztahu k japonskému jenu a euru. 

Po skončení měnového zasedání ČNB a ECB se koruna i nadále pohybovala ve vztahu k dolaru v blízkosti 5-letého minima, zatímco vůči euru mírně korigovala své předchozí ztráty. Negativní výhled hospodářského růstu eurozóny a obavy vyjádřené prezidentem ECB Draghim měly na euro negativní dopad. Zasedání ECB do značné míry zastínilo výsledek zasedání a komentáře ČNB. Ta nakonec ponechala sazby beze změny a představitelé centrální banky uvedli, že její intervence přispěly ke stabilizaci české ekonomiky. Měnový výbor nediskutoval téma minimálního nastavení kurzu koruny vůči euru. Zveřejněná makrodata z ČR podpořila pozitivní výhled vyjádřený ČNB. Maloobchodní tržby, průmyslová výroba a bilance zahraničního obchodu předčily očekávání trhu a upevnily tak pozitivní vývoj, i když riziko představují externí faktory.   

Hlavní události tohoto týdne 

Index spotřebitelské inflace spolu se zápisem z měnového zasedání ČNB nebudou mít s největší pravděpodobností na kurz koruny tento týden větší dopad. Nicméně inflační zpráva a výsledek HDP za 3. čtvrtletí by mohly koruně pomoct limitovat potenciální ztráty.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.