Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Index Exportu: růst exportu doznívá

Banky Raiffeisenbank 31.10.2018 | 13:44 0 Komentářů

Zatímco předstihové ukazatele u našich západních sousedů, především Německa, míří z mnohaletých maxim dolů, české konjunkturální ukazatele se zatím drží na vysokých hodnotách. Týká se to i Indexu Exportu. Ten do konce roku předpovídá mírně nadprůměrné tempo růstu vývozu. Spíše průměrné se čeká na začátku roku 2019. „Nových zakázek už sice nepřibývá tak rychle, ale vzhledem k nedostatku lidí na trhu práce a naplněných výrobních kapacit napříč ekonomikou zůstává vysoká rozpracovanost výrobyTa bude ještě nějakou dobu ze setrvačnosti pohánět český vývoz. Neúprosný ekonomický cyklus kombinovaný s poklesem zahraničního obchodu ve světě, a nejistotou spojenou s finální podobou brexitu, ale časem zasáhne i český export,“ předpokládá Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. 
I když je Index Exportu na kladných hodnotách, oproti lednu tohoto roku je na úrovni 43 %. „Je to signifikantní symptom přicházející reality pro český export na příští rok a plně koresponduje s významnými zahraničními předstihovými indikátory. Nereflektuje a ani nemůže však reflektovat skutečnosti týkající se nejenom brexitu, ale ani vykopané „válečné obchodní sekyry“ Donaldem Trumpem, prudké ochlazování čínské ekonomiky, neurovnanými vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem a přicházejícími problémy některých velkých ekonomik v rámci Evropské unie. A situaci nepomůže i očekávané zítřejší zvýšení základní úrokové sazby centrální bankou. Z těchto důvodů se domnívám, že následující rok pro české exportéry rozhodně nebude růstový,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

O Indexu ExportuIndex Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky
a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.