Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

INDEX EXPORTU: PRÁZDNINY ROZKOLÍSAJÍ ČESKÝ EXPORT

Banky Raiffeisenbank 12.07.2017 | 13:27 0 Komentářů

Podle Indexu Exportu se vývoz v příštích měsících udrží na vysokých úrovních. Po slabším tempu růstu v dubnu, které bylo ovlivněno nevýhodou tří pracovních dnů, se vývoz dostane zpět do kladných čísel. Letní měsíce ale bývají z důvodu výběru dovolených slabší, což se projeví především v mírnějším tempu růstu v červenci. Na konci třetího čtvrtletí opět očekáváme dvouciferný růst exportu. Zářijový vývoz tak bude pokračovat v silném růstu, který až na malé výkyvy spojené s kalendářními efekty pozorujeme již několik měsíců. „Plnění nových zakázek je ale pro vývozce stále těžší, jelikož naráží na bariéry na trhu práce. Ten dlouhodobě vykazuje nedostatek pracovních sil, mezera mezi hledajícími zaměstnání a počtem nabízejících pracovních míst se v současné době snížila na nejnižší úroveň od devadesátých let. Míra nezaměstnanosti se v příštích, zejména letních měsících, bude nadále snižovat a tlaky na trhu práce se projeví ve vyšším růstu mezd. Otázkou zůstává, zda by vyšší úroveň robotizace současnému trhu práce neulevila a nepomohla exportérům od problémů s kapacitami a rychlejším vyřizováním zakázek,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Že tempo růstu vývozu brzdí současný napjatý trh práce, potvrzuje i Otto Daněk. „Od letošního května se Index exportu drží nad úrovní 10 % a průměr za prvních devět měsíců činí 10,7 %, což bylo naposledy v roce 2010. Národní vývoz však za prvních pět měsíců letošního roku v průměru roste „jen“ o 6,3 %, což signalizuje, že průmysl nestíhá splnit požadavky našich zákazníků ze zahraničí. Hlavním důvodem je nedostatek pracovníků, který se blíží číslu 200 tis.,“ doplňuje Otto Daněk.

 

Šetření mezi českými vývozci

Vedle Indexu Exportu provádí Raiffeisenbank a.s. ve spolupráci s Asociací exportérů jednou za tři měsíce šetření mezi českými vývozci. V rámci tohoto šetření vývozci odpovídali na dvě otázky „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před 3 měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnotili čeští vývozci současný vývoj exportu v průměru lépe než v prvním čtvrtletí 2017 (54,9 bodů vs. 52,1). Medián ale zůstal po čtvrté v řadě na úrovni 50 bodů odpovídající stabilitě.  Stabilní vývoj je očekáván i v následujících třech měsících (medián 50 bodů). V průměru je ale vývoz na tři měsíce dopředu hodnocen o něco málo hůře než v prvním čtvrtletí 2017 (54,8 bodů vs. 55,4). Někteří exportéři však hodnotí budoucí růst exportu velmi pozitivně s ohledem na nové kontrakty, s dodatkem, že k dodávkám dojde později. V energetickém průmyslu respondenti očekávají mírný dlouhodobější pokles. Naopak exportéři s orientací na trhy západní Evropy a Spojené státy očekávají výrazně vyšší než avizovanou dynamiku exportu. „Předstihové indikátory se u našich největších obchodních partnerů stále drží na velmi vysokých úrovních a avizují tak zvýšenou poptávku i po českých výrobcích. Ta se odráží v optimistickém očekávání tuzemských exportérů, kteří v průměru naznačují, že si vývoz své dobré tempo růstu udrží i v příštích měsících,“ uvádí Helena Horská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.